Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır Barosu: Kürtçeye tahammülsüzlüğü kabul etmiyoruz

Diyarbakır’da bir kafe işletmecisinin hizmetlerin Kürtçe yapılacağına yönelik paylaşımının ardından sosyal medyadan linç edilmesi ve akabinde gözaltına alınmasına baro tepki gösterdi.

Diyarbakır’da bir kafe işletmecisinin

Diyarbakır Barosu: Kürtçeye tahammülsüzlüğü kabul etmiyoruz

Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklamada, Kürtçenin kamusal alanda kullanımının önündeki engellerin kaldırılması ve gözaltına alınan kafe işletmecisinin serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Diyarbakır Barosu, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle hizmetlerin artık Kürtçe yapılacağı paylaşımında bulunan kafe işletmecisinin önce sosyal medyadan linç edilmesine ve sonrasında gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı.

 

“KÜRTÇENİN KAMUSAL ALANDA KULLANIMININ ÖNÜ AÇILSIN”

Diyarbakır Barosu’nun “Kürtçe diline yönelik tahammülsüzlüğü kabul etmiyoruz” başlıklı açıklaması şöyle:

“Diyarbakır ili Yenişehir Ofis Mahallesi Sanat Sokağı’nda bulunan bir kafe işletmecisi tarafından, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle hizmetlerin artık Kürtçe dilinde de yapılacağı ifade edilmişti.

Kamuoyuna yansıyan haber içeriklerinden sonra kafe işletmecisi; önce sosyal medyada hedef gösterilerek linçe maruz bırakılmış, ihbarlar gerekçe gösterilerek de bugün sabah saatlerinde kafede arama yapılmak suretiyle gözaltına alınmıştır. Diyarbakır Barosu, gözaltında bulunan şahsa hukuki destek sağlamaktadır.

Farklı dillerde kamusal alanlarda hizmet verilmesine ve bu alandaki engelleyici uygulamalara dikkat çekilerek, ana dilin toplumsal yaşamda kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Ancak Kürtçe diline yönelik tahammülsüzlüğün ve ayrımcı uygulamaların bir benzeri tezahür etmiş, Kürtçe dilinde de hizmet verilebilmesi meşru ve yasal bir hak olmasına karşın suç teşkil ettiği iddiasıyla gözaltı işlemi yapılmıştır.

Dil, insan kimliği için temel bir unsurdur. Bireyler açısından olduğu gibi, toplumla ilişki açısından da kendini tanımlama için temel bir referans noktası oluşturmaktadır.

Diyarbakır Barosu olarak; Kürtçe üzerindeki baskının artık sona ermesini, kamusal alanda kullanımı önündeki engellerin kaldırılmasını, farklı dillerde hizmet verilebilmesine ilişkin engelleyici uygulamalara son verilmesini, salt bu gerekçelerle ve suç oluşturmaması gözetilerek gözaltına alınan kafe işletmecisinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”