Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da Kürt Dil Bayramı kutlanacak!

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Keçi Burcu’nda bugün saat 17:00’da Kürt Dil Bayramı programının startı verilecek.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan

Diyarbakır’da Kürt Dil Bayramı kutlanacak! Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Keçi Burcu’nda bugün saat 17:00’da Kürt Dil Bayramı programının startı verilecek.

 

Diyarbakır’da bugün 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı kutlamalarının startı verilecek. Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), Kürt Edebiyatçılar Derneği, Diyarbakır Kürt Enstitüsü, DESTAR Dergisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Özgür Kadın Hareketi (Tevgere Jinên Azad-TJA) ile Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu’nun ortaklaştığı programın startı, bugün saat 17.00’de Sur ilçesinde bulunan Keçi Burcu’nda açıklanacak deklarasyonla verilecek.

Atölye ve paneller

Program kapsamında, 12 Mayıs’ta Kulp ilçesinde DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın katılımıyla saat 09.00’da “Çocuk ve kadınlarla dil atölyesi” düzenlenecek.  13 Mayıs’ta Şêx Said Meydanı’nda saat 12.00’de bildiri dağıtımı yapılacak. Saat 15.00’te ise Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde dil paneli ve mezun olan öğrencilere belgeleri verilecek.

Silvan’da festival

14 Mayıs’ta ise Şehitlik Mahallesi’nde pazarda bildiri dağıtımı, saat 16.30’da Ulu Cami önünde hikaye ve dengbêj dinletisi etkinliği düzenlenecek. 21.00’da Kürt Dili ile ilgili sanal medyada hashtag çalışması, Silvan ilçesinde ise gün boyu Serê Gulanê Festivali düzenlenecek.

15 Mayıs’ta yürüyüş

15 Mayıs’ta ise DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar, Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın katılımıyla Roboskî Parkı’nda yürüyüş düzenlenecek (12.00)

Lice, Hazro ve Dicle’de dil atölyeleri

18 Mayıs Lice, 19 Mayıs Dicle, 25 Mayıs’ta Hazro’da saat 09.00’da kadın ve çocuklarla dil atölyesi etkinliği düzenlenecek.