Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır Fabrika Mahallesi Meclis Gündeminde!

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk, Meclis’e verdiği soru önergesinde, Fabrika Mahallesindeki yıkımları sordu.

Diyarbakır Fabrika Mahallesi Meclis Gündeminde!

Diyarbakır Fabrika Mahallesi Meclis Gündeminde! DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk, Fabrika Mahallesindeki yıkımları sordu.

 

BAKAN ÖZHASEKİ’DEN CEVAPLAMASINI İSTEDİ

 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk, merkez Yenişehir ilçesine bağlı Fabrika Mahallesindeki yıkımları sordu.

 

Çelenk, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’den sorularının yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

 

 

 

ÇELENK’İN SUNDUĞU ÖNERGE

 

DEM Parti Vekili Çelenk’in önergesinde şu ifadelere yer verildi:

 

“Kayyım tarafından yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, Yenişehir ilçesine bağlı Fabrika Mahallesi’nde, 24 Ocak 2024 tarihi itibarıyla, kolluk kuvvetleri eşliğinde yıkıma başlandığı basına yansımıştır. Bahse konu mahallede,18 hak sahibine ait 20 ev için yıkım kararı alındığı bilinmektedir.

 

Mahalle sakinleri yetkililere çaresiz bir biçimde kış koşullarında gidecek yerlerinin olmadığını, geçim sıkıntısının iyice arttığı bir zamanda kira ödeyebilecek maddi güçlerinin de bulunmadığını anlatmaya çalışmaktadır. 2021 yılında alınan kamulaştırma kararının 2024 yılında uygulanması ve kararın verildiği gün üzerinden ödeme yapılması yurttaşların mağduriyetini artırmaktadır.

 

Zira hak sahiplerine ödenen yaklaşık birim maliyetleri 2021 yılının son günü baz alınarak tespit edilmiştir. Ekonomik krizin giderek derinleştiği, enflasyonun yükseldiği ve alım gücünün düştüğü günümüz koşullarında hak sahiplerine ödenen tutarın, taşınmazların esas değerini hiçbir şekilde karşılamadığı yurttaşlar tarafından ifade edilmiştir.

 

Belirtilen hususların yanı sıra, Fabrika Mahallesi’nde “kamulaştırma” kararının ardından hak sahiplerinin hukuksal mücadelesi sonucunda Diyarbakır 3’üncü İdari Mahkemesi 2023 yılında “yürütmeyi durdurma” kararı vermiştir.

 

Kararda, yıkımın gerçekleşmesi durumunda öngörülemeyecek mağduriyetler yaşanacağı belirtilmiştir.

 

 

İSTE CEVAP BEKLEYEN SORULAR

 

Bu bağlamda;

1- 24 Ocak 2024 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Fabrika Mahallesi’nde başlatılan yıkımın ardından yurttaşların kış koşullarında yaşayacağı barınma krizine ilişkin Bakanlığınızın bir öngörüsü ya da bir çalışması var mıdır?

2- Fabrika Mahallesi’nde 2021 yılında alınan kamulaştırma kararının 2024 yılında uygulanmasının ve hak sahiplerine kararın verildiği gün üzerinden ödeme yapılmasının yasal gerekçesi nedir?

3- Ekonomik krizin giderek derinleştiği koşullarda hak sahiplerine ödenecek tutarın, taşınmazların esas değerine yaklaşan bir değere tekabül etmesi konusunda Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?

4- Fabrika Mahallesi’nde yıkım kararına ilişkin 2023 yılında Diyarbakır 3’üncü İdari Mahkemesi’nin “yürütmeyi durdurma” kararı almasına rağmen 2024 yılında yıkımın gerçekleştirilmesinin yasal gerekçesi nedir? Mahkeme kararına rağmen yıkımın başlamasına ilişkin inceleme başlatılacak mıdır?

5- Fabrika Mahallesi’nde yıkımın gerçekleştirilmesi konusunda hak sahipleri bilgilendirilmiş midir?

6- Yıkımın gerçekleştirilmesiyle ilgili olarak herhangi bir ihale işlemi yapılmış mıdır? İhale yapılmış ise yıkım işlemi hangi kişi veya firmaya verilmiştir?

7- Fabrika Mahallesi’nde yıkıma gerekçe gösterilen yolun geçeceği güzergâh ve etrafında bulunan arsaların imar planlarıyla ilgili son 5 yılda herhangi bir değişiklik yapılmış mıdır? Değişiklikler yapılmış ise bunlar Bakanlığınız tarafından denetlenmiş midir?”