Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Soğuk Havalar Hangi Ağrıları Tetikliyor?

Birçok kişi bel, sırt ve boyun ağrısı çekiyor. Bu ağrılar soğuk havalarda artış gösteriyor. Peki, soğuk havaların hangi ağrıları tetikleyip arttırdığını biliyor musunuz? Detaylı bilgi haberimizde…

Birçok kişi bel, sırt

Soğuk Havalar Hangi Ağrıları Tetikliyor? Soğuk havaların hangi ağrıları tetikleyip arttırdığını biliyor musunuz?

 

Birçok kişi bel, sırt ve boyun ağrısı çekiyor. Bu ağrılar soğuk havalarda artış gösteriyor. Peki, soğuk havaların hangi ağrıları tetikleyip arttırdığını biliyor musunuz? Detaylı bilgi haberimizde…

 

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz konu hakkında şu bilgileri verdi:

 

“Kronikleşmiş ve tekrarlayıcı omurga problemleri kişilerin hayatını çekilmez hale getirebiliyor. Kişilerin günlük yaşam kalitesini iyice düşüren bu sorunlar özellikle soğuk havalarda (sonbahar ve kış aylarında) artış gösteriyor.

 

Bel, boyun ve sırt ağrılarının kronikleşmesinin bir çok sebebi (Disklerde yıpranma, sinir sıkışmaları gibi..) olabiliyor.. Kronikleşen bu ağrılar soğuk havalarla tetikleniyor ve bir sorun yokken ağrılar tekrar kendini göstermeye başlıyor. Bunun sonucunda kişiler de hareket kısıtlılığı, tutukluk, kola ve bacağa yayılan ağrı ve uyuşmalar meydana geliyor.

 

Omurga sıcak ortamlarda daha rahat ettiği için soğuk ortamlar spazmları, gerginliği ve hareket yeteneğini kısıtlıyor, buna bağlı olarak da omurganın direnci azalıyor. Sıcak ortamlarda kaslar daha gevşiyor, omurga hareketleri de bu nedenle kolaylaşıyor.

 

Omurga sağlığınızı korumak adına; Fazla kilolardan kurtulun, sigaradan uzak durun, çok ağır yükleri kaldırmaktan kaçının, egzersiz yapmayı ihmal etmeyin, hareketsiz yaşamdan uzak durun, uzun süre aynı pozisyonda kalmayın, soğuk havalarda araba camından rüzgar almayın, bir eşyayı alırken ona doğru uzanmayın ve yumuşak, alçak ve derin koltuklarda oturmayı tercih etmeyin.”