Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Hipertansiyonu olanların çoğu hastalığının farkında değil”

“Hipertansiyonu olanların çoğu hastalığının

“Hipertansiyonu olanların çoğu hastalığının farkında değil”

Toplumun yaklaşık yüzde 30’unda tansiyonunun yüksek olduğunu vurgulayan Bursa Şehir Hastanesi’nden Kardiyolog Doç. Dr. İsmet Zengin, buna rağmen hipertansiyon hastalarının yarısının bu durumdan haberdar olmadığına dikkat çekti.

Bursa Şehir Hastanesi Kardiyolog Doç. Dr. İsmet Zengin, “Dünya Hipertansiyon Günü” kapsamında açıklamalarda bulundu.

“TOPLUMUN YÜZDE 30’UNDA HİPERTANSİYON BULUNUR”

Hipertansiyonun, kan basıncı değerinin yüksekliği ile seyreden bir hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Zengin, “Daha açık bir ifadeyle, belli ölçümlerde büyük tansiyon değerinin 14, küçük tansiyon değerinin ise 9’un üzerinde olması hipertansiyon olarak adlandırılır. Toplumun yaklaşık yüzde 30’unda hipertansiyon bulunur fakat orandaki bu yüksekliğe rağmen, maalesef çoğu kişi hipertansiyon hastalığının farkında değildir. Bu durum bireyler açısından riskler oluşturmaktadır. Çünkü hipertansiyon, kalp krizi, böbrek yetmezliği, felç gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.” dedi.

"Hipertansiyonu olanların çoğu hastalığının farkında değil"

“DÜZENLİ KONTROL ŞART”

Belli aralıklarla yapılan basit ve maliyetsiz ölçümlerle hipertansiyon tanısının rahatlıkla konulabildiğini söyleyen Zengin, “Tanısı konulduktan sonra ise, tedaviye uyum sağlandığı sürece, başarı oranları yüksektir. Bu arada, hipertansiyonun tedavisi, yalnızca ilaç tedavisinden ibaret değildir. Öncelikle, hipertansiyon rahatsızlığına sahip bireylerin, yaşam tarzı değişikliği dediğimiz, tuz alımının günde ortalama 6 gram olacak şekilde (yaklaşık 1 çay kaşığı) kısıtlanması, yoğun tuz içeriğine sahip turşu, sucuk, salam vb. gıdalardan uzak durulması, sigaranın bırakılması, fazla kiloların verilmesi ve düzenli fiziksel egzersiz yapılması gibi hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.” diye belirtti.

 

“HİPERTANSİYON GELİŞİMİ ENGELLENEBİLİR VEYA GECİKTİREBİLİR”

Son olarak tedavide hekimin uygun göreceği bir ilacın da gerekli olabileceğini belirten Zengin, “Saydığımız yaşam tarzı değişiklikleri yapılmadan ilacın etkinliği yeterli düzeye ulaşmayabilir. Ayrıca sağlıklı bireylerde de sıralanan bu yaşam tarzı önerileri, hipertansiyon gelişimini engelleyebilir veya geciktirebilir.” şeklinde konuştu.