Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bahar alerjisi gençleri daha çok etkiliyor

Bahar alerjisinin, bitkilerin polenlerine karşı hassas kişilerin geliştirdiği bir çeşit bağışıklık reaksiyonu olduğunu belirten uzmanlar, boğazda şişkinlik, yutakta tıkanma gibi ağır semptomlarda en yakın acil servise başvurulması gerektiğini belirtiyor

Bahar alerjisinin, bitkilerin polenlerine

Bahar alerjisi gençleri daha çok etkiliyor! Bahar alerjisinin, bitkilerin polenlerine karşı hassas kişilerin geliştirdiği bir çeşit bağışıklık reaksiyonu olduğunu belirten uzmanlar, boğazda şişkinlik, yutakta tıkanma gibi ağır semptomlarda en yakın acil servise başvurulması gerektiğini belirtiyor

 

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Saltürk, bahar alerjisi hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

Bahar alerjisinin çocuklarda genellikle 2 yaşından sonra başladığını belirten Saltürk, en sık okul ve ergenlik döneminde görüldüğünü söyledi.

 

Saltürk, “En belirgin alerji semptomları solunum yollarında özellikle ilk giriş noktası olan burunda kaşınma ve hapşırmadır. Astım gibi göğüs hastalığı problemi olanlar özellikle bahar alerjisine karşı daha dikkatli olmalı. Boğazda şişkinlik, yutakta tıkanma gibi ağır semptomlarda en yakın acil servise başvurulmalı.” açıklamasında bulundu.

 

Türkiye’de yapılan çalışmalarda en sık çimen, yabani ot, tahıl ve genel olarak ağaç polenlerine alerji olduğu görüldüğünü aktaran Saltürk, “Bunlarla karşılaşma oranının yüksek olduğu kırsal alanlarda alerjilerin görülme sıklığının daha fazla olduğunun altını çizdi.

Saltürk, “Alerjiye karşı alınabilecek en kesin önlem alerjenden korunmaktır. Bu nedenle maske takılması, olabildiğince alerjen olan ortamdan uzak durulması ve evde bitki varsa evin sık sık havalandırılması gibi önlemler alınabilir.” dedi.

 

Tuzlu su ile burun yıkamak alerjen yoğunluğunu azaltıyor

 

Bahar alerjisi tespitinde en yaygın testin deri testi olduğunu paylaşan Saltürk, “Bu testler alerji kliniği olan merkezlerde yapılabilir. Cilt altına yerleştirilen alerjenlere hassasiyet ölçülür.  Bu sayede bahar alerjisinin kaynağı tespit edilebilir.” diye ekledi.

 

Alerji semptomları için en basit uygulamanın burun yıkamak olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Tuzlu su ile burun yıkama, alandaki alerjen yoğunluğunu düşüreceği için şikayetleri de azaltacaktır. Burun tıkanıklığı ve hapşırma günlük yaşam kalitesini etkiliyorsa tedaviye başlanması gerekir.” ifadesini kullandı.

 

Evdeki bitkiler balkona çıkarılmalı ve ev sık sık havalandırılmalı

 

Alerjide ilk tedavi basamağının antihistaminikler olduğunu söyleyen Saltürk, şöyle devam etti:

 

“Tuzlu suyun yeterli gelmediği durumlarda montelukast sodyum içeren ilaçlara başvurulabilir. Burun tıkanıklığı yoğun hastalarda kısa süreli dekonjestan ilaçlar verilebilir. Nazal steroidler burundaki ödemi azaltmak için kullanılan diğer bir ilaç grubu. Alerjileri azaltmak için alerjen olan ortamlarda maske kullanılması, bitki varsa balkon gibi yerlere çıkarılması, araçlarda bulunan sirkülasyon özelliğini kullanarak dışarıdaki alerjen bulunan havaya karşı izolasyon sağlanması veya evin havalandırılmasına özen gösterilmeli.”

 

Bahar alerjilerinde aşıların da bir seçenek olduğunu paylaşan Prof. Dr. Ziya Saltürk, “Alerji aşıları deri testinde tespit edilen alerjene karşı uygulanan duyarsızlaştırma tedavisidir. Düzenli olarak alerjene maruz bırakılarak bağışıklığın ona karşı duyarsız hale gelmesi amaçlanır. Cilt altı uygulamaları dil altına göre daha etkilidir. Tedavi 5 yıl kadar sürüyor ve yüzde 60 dolaylarında ciddi kalıcı başarı sağlanıyor. Hastaların yüzde 80’inde belli bir seviyeye kadar rahatlama elde edilebiliyor.” şeklinde konuştu.