Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Guterres: Tek bir hata, düşünemeyeceğimiz gelişmelere yol açabilir

BM Genel Sekreteri Antonyo Guterres, Orta Doğu’nun felaketin eşiğinde olduğunu belirterek, “Tek bir hata, düşünemeyeceğimiz gelişmelere yol açabilir. Tüm bölgeye yayılan bir çatışma, hem çatışan taraflar hem de dünyanın geri kalanı için çok yıkıcı olur.” açıklamasını yaptı.

BM Genel Sekreteri Antonyo

Guterres: Tek bir hata, düşünemeyeceğimiz gelişmelere yol açabilir

 

BM Genel Sekreteri Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) bakanlar düzeyinde düzenlenen “Orta Doğu” oturumunda yaptığı açıklamada, bölgede hem sözlerle hem de faaliyetlerle gerginliğin çok tehlikeli şekilde arttığını belirterek, “Tek bir yanlış hesaplama, tek bir iletişim sorunu ya da tek bir hata, düşünemeyeceğimiz gelişmelere yol açabilir. Tüm bölgeye yayılan bir çatışma, hem çatışan taraflar hem de dünyanın geri kalanı için çok yıkıcı olur.” dedi.

Guterres, “azami itidal” çağrısını yineleyerek,”Orta Doğu, felaketin eşiğinde. Artık bu kanlı misilleme döngüsüne son verilmeli.” ifadelerini kullandı.

Risklerin çok farklı cephelerde arttığına işaret eden Guterres, uluslararası toplumun Orta Doğu’da felaketi engelleme bağlamında sorumluluğu bulunduğunu kaydetti.

Gazze’de acilen ateşkes sağlanması çağrısını yineleyen Guterres, aynı zamanda tüm esirlerin serbest bırakılmasını talep etti.

Gazze’de şimdi de halkın kıtlığın eşiğinde olduğunu anımsatan Guterres, Refah’a karşı olası bir operasyona karşı uyarıda bulundu.

 

Guterres, BM Çocuklara Yardım Fonuna (UNICEF) göre Gazze’de 13 bin 900’den fazla çocuğun ayrım gözetmeksiniz yürütülen saldırılarda öldürüldüğünü ifade etti.

Kıtlığı engellemek için BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) öncülüğünde acilen insani yardım çalışanlarının Gazze’nin tümüne güvenli şekilde yardım dağıtabilmesi gerektiğinin altını çizen Guterres, “Gazze’de şimdiye kadar yaklaşık 250 insani yardım çalışanı öldürüldü. Bunlardan 180’i kendi personelimiz. Bu korkunç ölümlerin kapsamlı şekilde soruşturulmasını talep ediyorum.” diye belirtti.

Guterres, Batı Şeria’da 7 Ekim’in ardından 450’den fazla Filistinlinin öldürüldüğünü, bunların 112’sinin çocuk olduğunu kaydetti.

Guterres, “iki devletli çözüm yolunda ilerleme kaydedilmemesi” gerektiğini sözlerine ekledi.