Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kira artışları esnafın kabusu oldu!

Kiraların kepenk kapattırdığını belirten TESK Başkanı Bendevi Palandöken, çoğu esnafın kiraya çalıştığını ve mülk sahibinin insafına kaldıklarını söyledi.

Kiraların kepenk kapattırdığını belirten

Kira artışları esnafın kabusu oldu! Kiraların kepenk kapattırdığını belirten TESK Başkanı Bendevi Palandöken, çoğu esnafın kiraya çalıştığını ve mülk sahibinin insafına kaldıklarını söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Başkam Bendevi Palandöken, yüksek kiralan ödeyemeyen çok sayıda esnafın ya iş yerini kapattığını ya da daha küçük bir yere geçmek zorunda kaldığını vurguladı.

 

“Çoğu esnafımız resmen ailesinin ihtiyaçlarını değil kirayı karşılamak için çalışıyor” diyen Palandöken, esnafın sırtındaki kira stopajı yükünün kaldırılmasını istedi.

 

Konut kiralarında olduğu gibi ticari gayrimenkullerde de yüzde 25 sınırlama getirilmesi gerektiğini söyleyen Palandöken, “Herhangi bir düzenleme yapılmadığı için kira artışları tamamen mülk sahibinin inisiyatifine kalmış durumda. Baza mülk sahipleri vicdanlı davranırken bazıları ne yazık ki çok yüksek zam istiyor. Özellikle de İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki esnafımızın bu yüksek kiraları ödemesi mümkün değil.” dedi.

 

Esnafın sırtındaki stopaj yükünün de kaldırılmasını isteyen Palandöken, “Dükkânı kiralık olan esnaf ve sanatkârımız kâr da etse zarar da etse işyeri kirasını ve kiradan doğan stopaj vergisini ödemek zorunda kalıyor. Normalde kira gelirinden doğan vergiyi iş yeri sahibinin ödemesi gerekir.” açıklamasında bulundu.