Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Taşımalı seçmen iddiaları tepkilere neden oldu

Bölge illerinde taşımalı seçmenlerle seçmen iradesine karşı haksızlık yapıldığını savunan Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Av. Mehdi Özdemir, “Geçici ikametgah taşınmışsa hukuken bir sorun yok. Ancak buradaki esas problem şu; seçimin meşruiyetine gölge düşürülüyor. Soru işaret ve şüphe de o” dedi.

Bölge illerinde taşımalı seçmenlerle

Taşımalı seçmen iddiaları tepkilere neden oldu!

 

Bölge illerinde Diyarbakır, Şırnak, Kars ve birçok yerde taşımalı seçmen iddialarına vatandaşın tepkisi sürerken, Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Av. Mehdi Özdemir, Sur Ajans’a değerlendirmelerde bulundu.

Sur Ajans’a konuşan Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Mehdi Özdemir, bölge illerindeki birçok ilçede vatandaşın tepkisine konu olan taşıma seçmen iddialarına ilişkin yaptığı değerlendirmede seçmen iradesine karşı haksızlık yapıldığına dikkat çekti.

Birçok yerde oy kullanan  taşımalı seçmenler tepkilere neden oldu

 ‘SEÇİMİN MEŞRUİYETİNE GÖLGE DÜŞÜRÜLÜYOR’

Özdemir, taşıma seçmenlerin yereldeki yurttaşların iradesine karşı haksızlık olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “Geçici ikamet taşınma hadisesi var. Yüksek Seçim Kurulu’nun almış olduğu karar gereğince 1 Eylül ile 1 Ekim’e kadar geçici ikametgahlar taşınabilir ve seçmen kütükleri o taşınan adresin bağlı olduğu okulda oy kullanmaya dönüşebilirdi. Bu tarih bağlamında eğer ki geçici ikametgah taşınmışsa hukuken bir sorun yok. Ancak buradaki esas problem şu; seçimin meşruiyetine gölge düşürülüyor. Soru işaret ve şüphe de o. Kulp ilçesinde ikamet etmeyen bir kişi geçici ikameti oraya taşınmak suretiyle o bölgede Kulp ilçesinin belediyesine ilişkin oy kullanabiliyor. Seçmen iradesini, seçim sonuçlarını etkileyebilecek bir şekilde haksızlık yapılmasına neden oluyor. Bunun dışında bir de kolluk görevlilerinin bugün itibariyle seçim bölgesinde görevlendirilmeleri ve bu görevlendirme üzerinden oy kullanabilmeleri. Pek çok yerde bunlarla da karşılaşmaktayız. Bu görevlendirme yazısına istinaden kolluk görevlilerinin birden fazla oy kullandığına dair de iddialar var.”