Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da ağır hasarlı yapıların yıktırılmaması tepkilere neden oldu

Diyarbakır’da hasarlı binaların henüz yıktırılmaması, vatandaşların tepkisine neden oldu.

Diyarbakır'da hasarlı binaların henüz

Diyarbakır’da ağır hasarlı yapıların yıktırılmaması tepkilere neden oldu

 

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden biri olan Diyarbakır’da ağır hasar gören çok sayıda bina için yıkım kararı alındı. Çökme riski taşıyan ve endişeye neden olan binaların henüz yıktırılmaması, vatandaşları ciddi anlamda tedirgin ediyor.

6 Şubat günü saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 ve saat 13.24’te Elbistan’da 7,6 büyüklüğünde aynı gün içerisinde iki deprem meydana geldi.

Depremlerde; Diyarbakır’da 7 bina yıkıldı, 411 kişi hayatını kaybetti, 902 kişi ise yaralandı.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi Hatboyu Caddesi Mevlâna Halit Mahallesi’nde ağır hasarlı bir apartmanın kontrollü yıkımı sırasında yan tarafındaki başka bir binanın zarar görmesine neden oldu.

Diyarbakır'da ağır hasarlı yapıların yıktırılmaması tepkilere neden oldu

Kontrollü şekilde yıkılan apartmanın molozları kaldırılırken, yıkılması an meselesi olan ağır hasarlı bina olduğu gibi bırakıldı.

Hiçbir güvenlik önleminin alınmaması, mahalle sakinleri ve çevredeki esnafın tepkisine neden oluyor.

Çökme riski taşıyan ağır hasarlı binaların önünden yayalar ve araçlar geçmeye devam ederken, çevre sakinleri ise binaların her an yıkılacağı endişesiyle her gün korkuyla yaşadıklarını belirtiyor.

Tehlike oluşturan ağır hasarlı binaların bir an önce yıktırılması gerektiğini ifade eden vatandaşlar, yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyor.

 

“AĞIR HASARLI BİNAYI YIKARKEN, YAN APARTMANA ZARAR VERİYORLAR”

Mahalle esnafından Muharrem Savuran, “Mahallemizdeki yıkımlardan çok şikâyetçiyiz. Yapılan yıkımlar gerçekten berbat bir durumdadır. Ağır hasarlı binayı yıkıp hasarlı yan apartmana zarar veriyorlar. Zarar gören binayı bu şekilde bırakıp gidiyorlar. Çocuklar buradan geçiyor ve bazı gençler içine giriyorlar. Yetkililere çağrımız ,bu binaları bir an önce yıksınlar.” şeklinde konuştu.

Diyarbakır'da ağır hasarlı yapıların yıktırılmaması tepkilere neden oldu

“YETKİLİLER BİR AN ÖNCE HASARLI EVLERE ÇÖZÜM BULMALI”

Yetkililerden, hasarlı evlerin bir an önce yıkılmasını talep eden Edip Doğan, “Bu apartmanı böyle bırakıp gittiler. Buradan çocuklar geçiyor ve yol üzeridir. Evim burada olsaydı taşınıp giderdim. Herhangi bir parça düşebilir. Yetkililer bir an önce hasarlı evlere çözüm bulup yıksınlar. Böyle olmaz, tehlikelidir.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)