Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Windows’un efsane uygulaması 40 yıl sonra güncellendi!

Windows 11, 38 yaşındaki Not Defteri uygulamasına tarihi bir yenilik getiriyor. Uygulama artık karakter sayımı yapabilecek.

Windows 11, 38 yaşındaki

Windows’un efsane uygulaması 40 yıl sonra güncellendi!

 

Microsoft, Windows uygulamalarını günümüz alışkanlıklarına odaklanarak geliştirmeye devam ediyor. Windows 11 için sunulan son güncellemeyle birlikte Notepad’e (Not Defteri) önemli bir yenilik geldi. Bu güncelleme otomatik kaydetme ve karakter sayısı gibi özellikler sunuyor.

 

Windows 11’de Notepad için sunulan yeni güncelleme, uygulamayı rakipleriyle yarışır hale getirdi. Bu yeniliklerin başında karakter sayısı sayma yer alıyor. Buna göre artık kullanıcının seçimindeki veya tüm belgedeki karakter sayısını gösterebiliyor.

 

Bu sayede kullanıcılar belge uzunluğunu görebiliyor ve çalışmalarını buna göre düzenleyebiliyor. Microsoft Word ve diğer metin düzenleyicilerde bulunan kelime sayısı özelliğine benzer şekilde çalışacağını belirtmek gerekiyor.

 

Windows 12 olarak adlandırılması beklenen güncelleme, yapay zeka desteğine sahip olacak. Peki neler kazandırıyor?

 

Karakter saymaya ek olarak, Not Defteri için otomatik kaydetme özelliğinin de sunulduğunu belirtelim. Bu sayede uygulamayı yanlışlıkla kapatma veya çökme gibi sorunlardan etkilenmeyeceksiniz. Ancak uygulamanın ne sıklıkla kaydetme yapacağı belirsiz.

 

Not Defteri iyileştirmelerine ek olarak, Windows 11’in widget paneli de değişiyor. Kullanıcılar, yakında widget panelinde isteğe bağlı olarak görüntülen haber ve makale akışını gizleyebilecek. Otomatik olarak oluşturulan içeriklerin görünümü kapatabilecek.

 

Windows’un parçası olan uygulamaları silmek artık mümkün!

 

Bu ayarların ilk olarak Insider kanalına sunulduğunu belirtelim. Microsoft, kullanıcılardan gelecek geri bildirimlere bağlı olarak uygulamalarının kullanılabilirliğini optimize edeceğini dile getirdi. Testler iyi giderse, Not Defteri ve widget panelinin yeni hali 2024’te tüm kullanıcılara sunulacak.

 

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.