Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mobil sağlık uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler

Uzmanlar, Mobil sağlık uygulamaları kullanırken, sahip olduğunuz en hassas verilerden bazılarını paylaştığına dikkat çekerek alınması gereken önlemleri sıraladı.

Uzmanlar, Mobil sağlık uygulamaları

Mobil sağlık uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler

 

Günümüzün dijital ekonomisinde her şey için bir uygulama var. En çok gelişen alanlardan biri de sağlık hizmetleri.

Doğurganlık takibinden ruh sağlığı ve farkındalığına kadar hemen her duruma yardımcı olacak mobil sağlık (mHealth) uygulamaları bulunuyor. Pazar halihazırda çift haneli büyüme gösteriyor ve 2030 yılına kadar 861 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Bir uluslararası dijital güvenlik şirketinin yetkilileri, bazı mobil sağlık uygulamalarının veri toplama alışkanlıkları göz önüne alındığında, en hassas verilerinizi kiminle paylaşacağınızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceledi.

Şirket yetkililerine göre mobil sağlık uygulamaları kullanırken, sahip olduğunuz en hassas verilerden bazılarını paylaşıyor olabilirsiniz. GDPR, tıbbi bilgileri “özel kategori” verileri olarak sınıflandırır, yani ifşa edilmesi halinde “bireyin temel hak ve özgürlükleri için önemli riskler yaratabilir.”

Bu nedenle düzenleyiciler, kuruluşların bu veriler için ekstra koruma sağlamasını zorunlu kılıyor. Ne yazık ki tüm uygulama geliştiricileri kullanıcılarının çıkarlarını detaylıca düşünmüyor veya onları nasıl koruyacaklarını her zaman bilmiyor. Veri koruma önlemlerini göz ardı edebilirler ya da kişisel bilgilerinizin ne kadarını üçüncü taraflarla paylaştıklarını her zaman açıkça belirtmeyebilirler. Bunu akılda tutarak, bu uygulamaları kullanmanın temel gizlilik ve güvenlik risklerine ve nasıl güvende kalabileceğinize bir göz atalım.

 

EN ÖNEMLİ SAĞLIK UYGULAMASI GİZLİLİK VE GÜVENLİK RİSKLERİ NELER?

Mobil sağlık uygulamalarını kullanmanın temel riskleri yetersiz veri güvenliği, aşırı veri paylaşımı ve kötü veya kasıtlı olarak kaçamak ifade edilmiş gizlilik politikaları olarak üç ana başlık altında toplanıyor.

Gizliliğinizi korumak için şu adımları atın:

-Uygulamayı indirmeden önce araştırma yapın. Diğer kullanıcıların ne dediğini ve güvenilir yorumculardan gelen herhangi bir uyarı olup olmadığını inceleyin.

-Bu uygulamalar aracılığıyla paylaştıklarınızı sınırlandırın ve söylediğiniz her şeyin paylaşılabileceğini varsayın.

-Uygulamayı sosyal medya hesaplarınıza bağlamayın veya oturum açmak için bunları kullanmayın. Bu, diğer şirketlerle hangi verilerin paylaşılabileceğini sınırlayacaktır.

-Uygulamalara cihazınızın kamerasına, konumuna vb. erişim izni vermeyin.

-Telefonunuzun gizlilik ayarlarında reklam takibini sınırlayın.

-Sunulan yerlerde her zaman MFA kullanın ve güçlü, benzersiz parolalar oluşturun.

-Uygulamayı en son ve güvenli sürümde tutun.