Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çocuklarda viral enfeksiyon artışına dikkat!

Çocuklarda viral enfeksiyon sıklığına dikkat çeken Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Güdeloğlu, grip diye adlandırılan ‘influenza’nın özellikle 2 yaş altı çocuklarda daha ağır semptomlar ile zaman zaman kendini gösterebilen önemli bir sürecin içerisinde olduklarını söyledi.

Çocuklarda viral enfeksiyon sıklığına

Çocuklarda viral enfeksiyon artışına dikkat!

 

 

Mevsim olarak viral enfeksiyonların sıklıkla görüldüğü bir dönemde olduklarını belirten Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Güdeloğlu, viral enfeksiyonların sıklığı ve türünün mevsimlere göre değişkenlik göstermekle birlikte sonbahar ve kış aylarında bu enfeksiyonların pik yaptığına dikkat çekti.

 

“İNFLUENZA’ ÖZELLİKLE 2 YAŞ ALTI ÇOCUKLARDA DAHA AĞIR SEMPTOMLAR GÖSTEREBİLİYOR”

İlk olarak ‘parainfluenza’ denilen virüslerin yol açtığı krup hastalığının (viral bir enfeksiyon) başladığını belirten Uzm. Dr. Elif Güdeloğlu, “Arkasından daha çok nezleye sebebiyet veren rinovirüs dönemine gireriz. Daha sonra ise RSV dediğimiz özellikle bir iki yaş altı bebekleri biraz daha ağır etkileyen RSV sezonu başlar. Şimdi ise ‘influenza’ dediğimiz, grip diye adlandırılan, özellikle 2 yaş altı çocuklarda daha ağır semptomlar ile zaman zaman kendini gösterebilen önemli bir sürecin içerisindeyiz” dedi.

 

“SIVI TÜKETİMİ ARTIRILMALI”

Uzm. Dr. Güdeloğlu, “Viral enfeksiyonların çoğunda ateş, öksürük, halsizlik gibi bulgular olup; böyle durumlarda çocukların beslenmesinin, sıvı tüketiminin mutlaka artırılması gerekmektedir. Çünkü sıvı kaybı çocuklarda dikkat edilmesi gereken önemli durumların başında gelir” diye belirtti.

Çocuklarda viral enfeksiyon artışına dikkat!

“ÇOCUKLARDA EL TEMİZLİĞİNE DİKKAT ETMELİYİZ”

Odaların sık havalandırılması, kapalı alanlardaki ziyaretlerin kısa tutulması, maske, mesafe ve hijyen önlemlerine uyumun, solunum yolu hastalıklarından korunmada da önem taşıdığına dikkati çeken Güdeloğlu, şunları kaydetti:

“Bu süreçte odaların sık havalandırılması, kapalı alanlardaki ziyaretlerin kısa tutulması, maske, mesafe ve hijyen önlemlerine uyum gösterilmesi gerekir. Özellikle yaşça küçük çocuklar ellerini ağzına götürme ve o şekilde oyun kurma eğiliminde olduklarından kendilerini kolayca enfekte edebilir. Bu nedenle çocuklarda el temizliğine çok dikkat etmeliyiz. Okul çağı çocuklarımızda ise durum biraz daha farklıdır. Onlar için teneffüs aralarında el yıkama gereksinimi olsa bile bu yaş grubunda öncelik, çoğunlukla oyuna koşma davranışı şeklindedir. Bu durumda çocuklarda el hijyeni çantalarına koyduğumuz kolonya ya da dezenfektanlar ile daha pratik şekilde sağlanabilir.”

 

“TAZE MEYVE, SEBZE TÜKETİMİ ÇOCUK HASTALAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR”

Viral enfeksiyonları geçiren çocuklar için beslenmenin önemini vurgulayan Güdeloğlu, “Bu dönemde alınan taze meyve, sebze tüketimi çocuk hastalar için çok önemlidir. Önerilen şekilde beslenme ile edinilen C vitamini desteği, birçok viral enfeksiyonun üstesinden gelme ve korunma konusunda fayda sağladığı unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.