Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bunu yapıyorsanız dikkat: Kulağa zarar veriyor!

Kulak temizleme çöplerinin, kulak kirinin daha da ileri gitmesine hatta kulak zarına yapışmasına yol açabileceğini vurgulayan Kulak, Burun ve Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Hakkı Caner İnan, banyo sonrası dış kulak yolunun ince bir bez ile silinmesinin kulak sağlığını korumak için yeterli olduğunu belirtti.

Kulak temizleme çöplerinin, kulak

Bunu yapıyorsanız dikkat: Kulağa zarar veriyor!

 

Kulak sağlığını korumak için yapılması gerekenlerle ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli KBB Uzmanı Doç. Dr. Hakkı Caner İnan, kulak kirinin ‘Serumen’ adı verilen ve kulakta olması gereken bir salgı olduğunun altını çizdi.

“SAĞLIKLI BİR KULAK ZARI KULAK KİRİNİ DIŞARI DOĞRU ATAR”

Serumen’in dış kulak yolunu bakterilere karşı koruyan asidik bir yapıya sahip olduğu bilgisini veren Dr. İnan, “Bazı insanlarda çeşitli sebeplerle Serumen birikmesi olabiliyor. Bu da kulak kiri dediğimiz buşona yol açıyor. Sağlıklı bir kulak zarı aslında kulak kirini dışarı doğru atar. Her banyo yaptıktan sonra kulak kepçemizin içinde bunu görebiliriz. İnce bir havlu ya da bezle silebiliriz.” Dedi.

Bunu yapıyorsanız dikkat: Kulağa zarar veriyor!

“KULAK ÇÖPÜ KİRİN DAHA DA İLERİ GİTMESİNE, KULAK ZARINA YAPIŞMASINA YOL AÇABİLİYOR”

Kulakları temizlerken kulak çöpü kullanmanın yanlış olduğuna dikkat çeken İnan, “Çünkü biz bu kulak kirini, kulak çöpü ile temizlerken kontrolsüz bir şekilde iyice içeriye doğru itebiliyoruz. Kirin daha da ileri gitmesine, kulak zarına yapışmasına yol açabiliyor. O yüzden kulak çubuğu, kullanılmasını çok istemediğimiz bir alet. Bazı durumlarda dikkatsiz kullanılırsa veya temizlerken yanınızdan biri geçerken kolunuza çarptığında bu kulak çöpü kontrolsüz bir basınçla kulak zarınıza baskı yapması sonucu kulak zarında deliklere de yol açabilir.” dedi.

“ENFEKSİYONLARA YOL AÇABİLİR”

Dış kulak yolunun ince bir cilt yapısına sahip olduğunu ve temizlerken bu ciltte küçük sıyrıklara yol açıldığı takdirde bakterilerin yerleşmesinin kolaylaştığını dile getiren Doç. Dr. İnan, “Daha sonra ağrılı bir tablo olan dış kulak yolu enfeksiyonları gelişebilir. Bu akut da olabilir. İki, üç günlük şiddetli ağrı ile de başlayabilir. Bazen tedavisi daha da uzayan 10 günlük, 15 günlük, bir aylık tedaviler gerektiren, çeşitli damlaları kullandığımız hastalıklara da yol açabilir. Bu yüzden kulak çöplerinin kullanılmamasını ve kulakta herhangi bir tıkanık hissettiyseniz ya da kirlilik biriktiğini düşünüyorsanız mutlaka kulak, burun, boğaz uzmanına muayene olmanızı öneriyoruz.” diye konuştu.