Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kariye Camii 79 yıl sonra yeniden ibadete açıldı

4 yıldır restorasyon çalışmaları devam eden Kariye Camii, 79 yıl aradan sonra yeniden ibadete açıldı.

4 yıldır restorasyon çalışmaları

Kariye Camii 79 yıl sonra yeniden ibadete açıldı. 4 yıldır restorasyon çalışmaları devam eden Kariye Camii, yeniden ibadete açıldı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan ve 21 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle cami statüsüne çevrilen İstanbul’daki Kariye Camii, ibadete açıldı.

 

201 ESERİN TOPLU AÇILIŞI

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonu yapılan 201 eserin toplu açılışı yapıldı.

 

İstanbul’da 33 eserin yer aldığı açılış töreni Kariye Camii’ndeki törenle gerçekleştirildi.

 

 

Açılış törenine video konferans ile bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kariye Camii’nin hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

İstanbul Valisi Davut Gül, Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürü Yavuz Güner, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin de hazır bulunduğu açılış töreninde konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, “79 yıl sonra Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından restore edilerek yeniden ibadete açılıyor. Ayasofa-i Kebir Camii’nden sonra, daha önceden cami olarak kullanılan mekân müzeye çevrilmişti. 1947’den sonra müze haline gelen bu cami vakıflarımızın gayret ve himmetleriyle tadilattan geçirilmiş ve bugün inşallah yeniden ibadete açılarak İstanbul’umuzda müminlerle buluşacaktır.” diye konuştu.