Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fahiş fiyatlara cezalar ağırlaştırılıyor

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren kanun teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edildi.

Fahiş fiyat artışı ve

Fahiş fiyatlara cezalar ağırlaştırılıyor. Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren kanun teklifi, TBMM’de kabul edildi.

 

Komisyon, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank başkanlığında toplandı.

 

Kanun teklifi, yapılan toplantının ardından kabul edildi.

 

BAKAN VARANK, SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTI

 

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

 

“Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonumuzdaki görüşmeler sonucunda kabul ettik.

 

Piyasanın doğal işleyişini bozan, haksız rekabet doğuran ve tüketiciyi yanıltan uygulamalara yönelik yeni kanuni düzenlemeleri hayata geçirirken, fahiş fiyat ve stokçulukla mücadelemizi taviz vermeden sürdüreceğiz.”

 

23 maddeden oluşan Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile fahiş fiyat artışı ve stokçuluk eylemleri için uygulanan idari para cezaları artırılacak.

 

Fahiş fiyat artışı için öngörülen ceza tutarı 100 bin TL’den 1 milyon TL’ye kadar; stokçuluk için öngörülen ceza tutarı ise her bir aykırılık için 1 milyon TL’den 12 milyon TL’ye kadar uygulanacak.

 

Bir takvim yılı içinde en az 3 defa stokçuluk yaptığı tespit edilen ve idari para cezası uygulanan üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere 6 güne kadar kapatma cezası uygulanacak.

 

Satıştan kaçınanlara da mal ve hizmet bedeline göre belli oranda ceza kesilecek. Ayrıca, düzenleme ile internetteki aldatıcı reklamlara erişimi engellemeye yönelik yeni tedbirler getirilecek.