Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Elektrik Ve Doğalgaza Zam İddiası Yalanlandı

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, ‘Elektrik ve doğal gazda seçimden sonra yüzde 150- 200 arası zam bekleyebiliriz’ dedi” iddiasının doğru olmadığını açıkladı.


İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele

Elektrik Ve Doğalgaza Zam İddiası Yalanlandı. İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, elektrik ve doğal gaza zam iddiasını yalanladı.

 

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, ‘Elektrik ve doğalgazda seçimden sonra yüzde 150- 200 arası zam bekleyebiliriz’ dedi” iddiasının doğru olmadığını açıkladı.

 

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

İDDİA DOĞRU DEĞİL

 

“Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, ‘Elektrik ve doğal gazda seçimden sonra yüzde 150 – yüzde 200 arası zam bekleyebiliriz.’ dedi” iddiası doğru değildir.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, yılın 1. Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nda açıklamalarda bulunmuş ve basın mensuplarının sorularını yanıtlamıştır.

Karahan’ın açıklamalarında, iddia edildiği gibi bir ifade kullanmadığı belirlenmiştir.

 

KARAHAN’IN CEVABI

Karahan, seçim sonrası enerji fiyatlarında yaşanabilecek zamların enflasyona etkisine ilişkin soruya şu şekilde cevap vermiştir:

“Biz enflasyon tahminlerimizi yaparken birçok kalemde yaşanabilecek zamları bu yönetilen, yönlendirilen ürünlerdeki zamlar için bir projeksiyonda bulunuyoruz. Burada tabii öne çıkan faktör enerji fiyatları olacak elektrik ve doğal gazda bir düzenleme yapılması bekleniyor. Bu çerçevede biz, patikamızı oluştururken OVP’yi kullandık. OVP, bu sene oldukça bağlayıcı bir program. Hükümetin her kanalında sahiplenilen bir program. Orada yapılan belli varsayımlar var. Biz, onların gerçekleşeceğini düşünüyoruz ve tahminlerimizi yaparken de bu fiyatlarda bir miktar güncelleme olacağını öngördük ve bunları tahminlerimize yansıttık.”