Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakırlı Eski Bakan’dan İktidara İradeye Saygı Çağrısı!

Diyarbakırlı Eski Bakan Salim Ensarioğlu, DEM Parti’nin Van Büyükşehir eşbaşkanı Abdullah Zeydan’a mazbata verilmemesine ilişkin sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “YSK aday seçime girebilir demişse olay bitmiştir. Dolayısıyla iktidar halkın iradesine saygı göstermelidir” açıklamasında bulundu. Ensarioğlu, yurttaşlara da sağduyu çağrısı yaptı.

Diyarbakırlı Eski Bakan Salim

Diyarbakırlı Eski Bakan’dan İktidara İradeye Saygı Çağrısı! Ensarioğlu, Van’daki olayla ilgili, “iktidar halkın iradesine saygı göstermelidir” dedi.

 

Eski Bakan Salim Ensarioğlu, Van’daki irade gaspına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Ensarioğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Van’da kamu otoritesi eliyle bir kez daha tekrarlanan halkın iradesini yok sayan hukuksuzluğu nasıl reddettiysek, buna tepki olarak yapılan sokak eylemlerini de kabul etmemiz mümkün değildir.

 

Halkımız devletini sever, onun için tepki olarak sokağa dökülmez, tepkisini sandığa dökülerek verir.

 

Adayların seçilme yeterliliğini inceleyen yetkililer görevlerini layıkıyla yerine getirmemişse, yapılan hatayı demokratik haklarını kullanan adaya ve adayı seçen seçmene yüklenmesi doğru değildir. YSK aday seçime girebilir demişse olay bitmiştir. Dolayısıyla iktidar halkın iradesine saygı göstermelidir.

 

Yasalar çerçevesinde adayın seçilmesinin önünde engel varsa, doğrusu seçmenin iradesini gasp ederek en yüksek oyu alan ikinci adaya değil seçmenin iradesinin sandığa yansımasının sağlanmasıdır. Kamu düzenini sağlamakla görevli olan yetkililerin hatalı kararları sonucunda karşılıklı olarak birbirini tetikleyen provokasyonlar sadece kaosu büyütür. Şiddet ile demokrasi bir arada olmaz. Sokakları ateşe vermek hak arama özgürlüğü olarak kabul edilemez. Onun içindir ki Van şehrimiz bu görüntüleri hak etmiyor.

 

Burada kamu düzenini sağlamakla görevli yetkililer başta olmak üzere herkesi ülkemizi tuzağa düşüren hatalı kararlarından acilen dönüp sorumluluk alarak halkımızı sokağa döken bu olayların önüne acilen geçmelidirler.

 

Bu nedenle özellikle Van’lı kardeşlerimizi ve tüm taraftarları sağduyulu olmaya davet ediyorum.”