Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Arabulucuya 5 milyonu aşkın başvuru

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 2017’den bugüne kadar arabulucuya 5 milyon 785 başvuru yaptığını belirtti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç,

Arabulucuya 5 milyonu aşkın başvuru. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 2017’den bugüne kadar arabulucuya 5 milyon 785 başvuru yaptığını belirtti.

 

Adalet Bakanı Tunç, Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Konseyi ile Adalet Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen “Türkiye’de Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında düzenlenen “Uzlaştırma Uluslararası Sempozyumu”na katıldı.

 

DOSYALARIN YÜZDE 83’Ü UZLAŞMAYLA SONUÇLANDI

 

Burada konuşan Bakan Tunç, 2017’den bugüne kadar uzlaştırma müzakerelerine geçen 2 milyon 9 bin 385 dosyadan 1 milyon 664 bin 980’inde uzlaşma sağlandığını belirterek, “Uzlaştırma dosyalarının yüzde 83’ü uzlaşmayla neticelenmiştir. Söz konusu dönemde en az 5 milyon kişi uzlaşarak, uyuşmazlıklarını barışçıl yöntemlerle çözüme kavuşturuldu” dedi.

 

Yargıda en etkin alternatif uyuşmazlık yönteminin arabuluculuk sistemi olduğunu anımsatan Bakan Tunç, Türkiye’de halihazırda 45 bin 960 arabulucu bulunduğunu söyledi.

 

Tunç, arabuluculuğun Türkiye’de ilk kez 2013’te sisteme girdiğini ve 2018’de iş, 2019’da ticari, 2020’de ise tüketici uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk sisteminin başlatıldığını hatırlattı.