Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye genelinde oy verme işlemi sona erdi

Türkiye’de 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri bugün gerçekleştirildi. 34 siyasi partinin katıldığı yerel seçimlerde 61 milyon 441 bin 882 seçmen oy kullandı.

Türkiye'de 31 Mart Mahalli

Türkiye genelinde oy verme işlemi sona erdi

 

Ülke genelindeki okullarda 206 bini aşkın sandık kuruldu. Okullarda hazırlıkları tamamlayan görevliler, sınıflara oy kabinleri ve sandıkları yerleştirdi. Yetkililer, okul koridoru ve kapılara sandık numaralarını astı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), mevsim şartları ve güneşin batış saatini dikkate alarak, doğudaki 32 ilde oy verme işlemini bir saat öne çekti. Bu çerçevede 32 ilde oy verme, saat 07.00’de başlayıp 16.00’da sona erdi. Bu illerin dışında kalan diğer yerlerde oy verme saatleri 08.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirildi.

Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmaya devam etti.

Yerel seçimde; 30 büyükşehir, 51 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtar belirlenecek. İl genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği seçimleri de belli olacak.

Seçimde, 34 siyasi partiden adayların yanı sıra bağımsız adaylar da yarıştı.