Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nemrut Krater Gölü uzaydan fotoğraflandı

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük krater gölü konumunda olan Nemrut Krater Gölü, NASA astronotları tarafından uzaydan bir kez daha fotoğraflandı.

Bitlis'in Tatvan ilçesindeki dünyanın

Nemrut Krater Gölü uzaydan fotoğraflandı

 

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan ve her yıl on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Nemrut Krater Gölü‘nün, NASA astronotları tarafından uzaydan fotoğrafı çekildi.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu astronotu, Türkiye’nin en büyük krater gölü olan Nemrut Kalderası’nın fotoğrafını paylaştı.

Bitlis Nemrut Jeoparkı’nın UNESCO Küresel Jeopark ağına alınması için çalışmalar sürerken, NASA astronotlarının belirli aralıklarla fotoğrafını çekerek paylaştıkları Nemrut Krater Gölü, dikkatleri üzerine çekiyor.

NASA‘nın resmi X hesabından, “Harika bir kaldera. Türkiye’deki Nemrut Dağı’nın karla kaplı kalderasının bu fotoğrafını bir @Space_Station astronotu çekti. Kalderanın doğu yarısı geçmiş patlamalardan kaynaklanan katılaşmış lav akıntılarına sahiptir. Nemrut Gölü’nü besleyen kaplıcalar batı yarısına akıyor.” notuyla paylaşılan fotoğraf beğeni topladı.