Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İletişim Başkanlığından “gereçsiz oy” uyarısı

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, “Tercih ettiğiniz adaya oy attıktan sonra diğer partilerin üzerini çizin” şeklindeki paylaşımlar, oyların geçersiz sayılması için yürütülen manipülasyon çalışmaları olduğunu belirtti.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, “Tercih

İletişim Başkanlığından “gereçsiz oy” uyarısı

 

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), sosyal medya hesabından yaptığı açıklama da oyların geçersiz sayılması için yürütülen manipülasyon çalışmalarına dikkat çekere şu uyarılarda bulundu:

“‘Tercih ettiğiniz adaya oy attıktan sonra diğer partilerin üzerini çizin’ şeklindeki paylaşımlar, oyların geçersiz sayılması için yürütülen manipülasyon çalışmalarıdır.

Vatandaşlarımızın 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde kullanacağı oyların geçersiz sayılması için manipülasyon kampanyalarının yürütüldüğü tespit edilmiştir.

İddiaların aksine, ‘TERCİH’ veya ‘EVET’ mührü dışında herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış, karalanmış oy pusulaları geçersiz sayılacaktır.

Yine zarfların içerisine, oy pusulası dışında (not, nesne vb.) konulması da kullanılan oyun geçersiz sayılmasına neden olacaktır.

Seçim süreciyle ilgili yalnızca resmi kaynakların açıklamalarını dikkate alınız, manipülasyon kampanyalarına paylaşımlara itibar etmeyiniz.