Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da çiftçinin hasattan beklentisi yüksek

Diyarbakır ve çevresi başta olmak üzere bölgedeki yağışların toprağa bereket kattığını belirten çiftçiler, bu yıl elde edecekleri hasattan ümit var olduklarını dile getirdi.

Diyarbakır ve çevresi başta

Diyarbakır’da çiftçinin hasattan beklentisi yüksek

 

Bölgedeki yağışların buğday ve arpa olmak üzere toprak mahsullerine etkisini değerlendiren Diyarbakırlı çiftçiler, mevcut yağışların toprağı doyurmasıyla beraber sondaj ve elektrik gibi masraflarını da olumlu yönde etkilediğini söyledi.

Geçtiğimiz yağışların yetersiz olmasıyla beraber sondaj faaliyetlerinden kaynaklı yüksek elektrik faturaları ödediklerini belirten Çınarlı çiftçilerden Mehmet Solmaz, hasattan beklentilerinin fazla olduğunu kaydetti.

Diyarbakır'da çiftçinin hasattan beklentisi yüksek

“YAĞMUR BOL YAĞDI, BEKLENTİMİZ YÜKSEK”

Mevcut yağışlardan dolayı şimdilik su, sondaj ve elektrik sorunlarıyla karşılaşmadıklarını söyleyen Solmaz, “Çiftçilerin sıkıntısı çok olsa da hamdolsun bu sene durumumuz iyi. Yağmur bol yağdı, beklentimiz yüksek. İnşallah Allah beklentilerimize karşılık verecektir. Her sene su, sondaj, elektrik sorunları yaşıyorduk. Çok şükür bu sene bu tür bir problemimiz yok ve şimdilik böyle sorunla da karşılaşmış değiliz. İnşallah güzel bir verim bekliyoruz.” dedi.

Solmaz, “Geçtiğimiz yıl sulanan alanlar iyiydi fakat su sorununun olduğu topraklar pek iyi değildi. Sulak alanlarda dönüm başına 500-600 kilogram, suyun pek ulaşmadığı yerlerden de 250-300 kilogram hasat elde ettik. Bu sene bütün her yerden ortalama dönüm başına 400-500 kilogram hasat elde edeceğiz inşallah.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'da çiftçinin hasattan beklentisi yüksek

“TEK SORUNUMUZ TOHUM, MAZOT VE İLAÇ FİYATLARININ FAZLALIĞIDIR”

Bekledikleri yüksek rekolteli hasattan sonra satış fiyatlarında da beklentilere cevap verilmesi durumunda daha önce oluşan masraflardan kaynaklı biriken borçlarını ödeyebileceklerini dile getiren çiftçilerden Muhammed Solmaz ise şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl masraflıydı. Yağışlar yetersizdi, işçilik ve elektrik masrafları vardı. Bu sene çok şükür yağışlar iyi. Tek sorunumuz tohum, mazot ve ilaç fiyatlarının fazlalığıdır ama işçilik konusunda rahatız. Masraflarda artık satışlara bağlı. Verimi yüksek bekliyoruz. Şayet satışlarda iyi olursa masraflardan kaynaklı oluşan borçlarımızı öderiz.”

Solmaz, “Geçen sene buğday birim fiyatı 8 buçuk 9, arpa 6 lira civarıydı. Bu sene fiyat beklentimiz 14-15 lira olsa da 12-13 liraya da yükselse bizim için iyi olur.” şeklinde konuştu.

Diyarbakır'da çiftçinin hasattan beklentisi yüksek