Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bu haberi duyan e-Devlet’e girdi: Sistem çöktü!

Prim gün sayısı 3600’ü aşan çalışanlar ne kadar emekli maaşı alabileceğini e-Devlet üzerinden görebiliyor. Ancak sistem çöktü.

Prim gün sayısı 3600'ü

Bu haberi duyan e-Devlet’e girdi: Sistem çöktü! Prim gün sayısı 3600’ü aşan çalışanlar ne kadar emekli maaşı alabileceğini e-Devlet üzerinden görebiliyor. Ancak sistem çöktü.

ikinci-toplantida-asgari-ucret-icin-karar-cikacak-mi

Prim gün sayısı 3600’ü aşan çalışanlar ne kadar emekli maaşı alabileceğini e-Devlet üzerinden görebiliyor. Ancak sistem çöktü.

 

3600 prim gününü dolduran herkes e-Devlet üzerinden yapacağı sorgulamayla mevcut prim gün sayısı ve bugünün şartlarına göre alacağı emekli maaşını görebiliyor. Haberin kamuoyunda duyulmasının ardından insanlar e- Devlet’e koştu.

Alacağı maaşı merak edip e-Devlet’e giriş yapanlar, “Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı” uyarısıyla karşılaşıyor.

Sistem açıldıktan sonra e-Devlet’e giriş yaparak arama kısmına “Ne kadar emekli maaşı alırım” yazıldığında SGK’lılar için “4A Emekli Aylık Bilgisi Hesaplama” sekmesine tıklayıp ardından gelen penceredeki bilgilendirme yazısındaki tiki işaretleyip “Devam Et” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Bağ-Kurlular için ise arama kısmına “4B Emekli Aylığı Hesaplama” yazılması ve gerekli detayların işaretlenmesi gerekiyor. Bağ-Kurlular 5400 günü doldurduktan sonra olası emekli aylıklarını görüntüleyebiliyor.

Yeni açılan pencerede çalışılan sektör ve bakmakla yükümlü olunan kişi varsa bu seçenekleri de işaretleyip son adım olan “Hesapla” butonunu tıklamak gerekiyor.

Son gelen pencerede olası emekli maaşı, ek ödeme tutarı, aylık ve yıllık ortalama kazançlar, dönemlere göre aylık bağlanma oranları ve yine dönemlere prim gün sayılarınız ortaya çıkıyor.

Aylık bağlanma oranı ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek maaş alınıyor. Aylık bağlanma oranı her yıl 2 puan artıyor. Yani en yüksekten prim yatıranın da ABO’su 2 puan en düşükten prim yatıranın da ABO’su 2 puan artıyor.

 

Primlerinizin yüksek olması emekli maaşınızı etkileyen en büyük faktörler arasında yer alıyor. İşvereniniz asgari ücretten prim gösteriyor ve ücretiniz de asgari ücretten yüksekse bu duruma itiraz edip gerçek maaşınız üzerinden primlerin yatırılmasını talep etmeniz gerekiyor. Aksi halde emeklilik zamanınız geldiğinde en düşük emekli maaşına sahip olursunuz.