Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zelenskiy: Rusya’ya güvenilmemeli, her 10 yılda bir savaş başlatıyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, BM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, Rusya’ya güvenilmemesi gerektiğini, Rusya’nın her 10 yılda bir savaş başlattığını açıkladı.

Zelenskiy: Rusya’ya güvenilmemeli, her 10 yılda bir savaş başlatıyor

Zelenskiy, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’ndaki hitabında, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa dair yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın daha önce nükleer silahtan arındırıldığını belirterek, “Rusya’nın, daha 1990’larda nükleer silahtan arındırılması gerekiyordu. Bunu tarih bize gösteriyor. Rusya, bugün de bu silahtan arındırılmayı hak ediyor. Teröristlerin nükleer silaha sahip olma hakkı yok.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna ve tüm dünyaya karşı çeşitli silahlar kullandığını belirten Zelenskiy, Rusya’nın savaşın başlamasının ardından Karadeniz ve Azak Denizi’nde Ukrayna’ya ait limanları engellediğine, Tuna Nehri’ndeki limanlara yönelik saldırılar düzenlediğini belirterek, “Bu, Rusya’nın ele geçirdiği bölgelerin tamamını olmasa da bir kısmını tanıma karşılığında dünya pazarındaki gıda kıtlığını bir silah olarak kullanma yönünde girişimdir. Rusya gıda fiyatlarını silah olarak kullanıyor. Bu, Afrika’nın Atlantik kıyısından Güneydoğu Asya’ya kadar olan bölgsaeleri etkiliyor. Tehdidin boyutu bu.” açıklamasını yaptı.

Karadeniz Tahıl Girişimi ve “Ukrayna’dan Tahıl” programını destekleyen liderlere minnettar olduğunu dile getiren Zelenskiy, “Rusya Karadeniz Tahıl Girişimi’ni engellediğinde bile gıda istikrarını sağlamak için uğraşıyoruz. Bu sürece birçoğunuzun katılacağını umuyorum. Limanlarımızdan geçici bir deniz sevkiyat koridoru açtık. Tahıl ihracatı için kara yollarını korumak için çabalıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın enerji kaynaklarını silah olarak kullandığını belirten Zelenskiy, “Kremlin, Kızıl Meydan’a geldiğine ülke liderlerini zayıflatmak için petrol ve gazı silah olarak kullandı. Şimdi ise tehdit daha büyük hale dönüştü. Rusya nükleer enerjiyi silaha dönüştürüyor. Rusya, nükleer santral inşa etmeye yönelik güvenilmez teknolojisini yaymakla kalmıyor, aynı zamanda diğer ülkelerin enerji santrallerini gerçek anlamda ‘kirli bomba’ haline getiriyor.” diye belirtti.

Zelenskiy, Rusya’nın Zaporijya Nükleer Santrali’ni ele geçirdiğini ve buradan radyasyon yayılmasına ilişkin dünyaya şantaj yaptığını söyledi.

Rusya’nın her 10 yılda bir savaş başlattığını belirten Zelenskiy, “Moldova ve Gürcistan topraklarının bir kısmı işgal altında bulunuyor. Rusya, Suriye’yi harabeye dönüştürdü. Rusya olmasaydı Suriye’de asla kimyasal silah kullanılmazdı. Rusya neredeyse Belarus’u yuttu, Kazakistan ve Baltık ülkelerini açıkça tehdit ediyor. Ukrayna’ya yönelik sürdürülen savaşın amacı da topraklarımızı, insanlarımızı, canlarımızı, kaynaklarımızı, kurallara dayalı uluslararası düzene karşı silaha dönüştürmektir. Ukrayna’daki şehirlerin ve köylerin Rus topçuları tarafından yeryüzünden silindiğini görüyoruz. Bunu durdurmamız lazım.” ifadelerine yer verdi.