Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uluslararası Af Örgütü: BM Raporu, İsrail’in Soykırım Uyguladığına Kanıt Sunuyor

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese’nin, siyonist rejimin Gazze’ye yönelik saldırılarını ele alan raporunun “soykırım” uygulandığına dair “çok önemli kanıtlar” sunduğunu belirtti.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty

Uluslararası Af Örgütü: BM Raporu, İsrail’in Soykırım Uyguladığına Kanıt Sunuyor. BM Filistin Özel Raportörü Albanese raporunu sundu.

 

‘SOYKIRIM İÇİN MAKUL NEDENLER’

 

Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese’nin 1967’den bu yana işgal altındaki Filistin topraklarındaki insan haklarının durumuna ilişkin hazırladığı ve “İsrail’in soykırım işlediğine inanmak için makul nedenler” olduğu sonucuna varan yeni raporunu memnuniyetle karşıladı.

 

 

 

GAZZE’DEKİ DURUM DAHA DA KÖTÜLEŞTİ

 

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard “Rapor, Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) makul bir soykırım riskine ilişkin karar uyarısını yayınlamasından iki ay sonra geldi. Bu süre zarfında, Gazze’deki durum katlanarak daha da kötüleşti. Binlerce Filistinli daha öldürüldü. İsrail, kendisinden kaynaklı kıtlık her geçen gün daha da büyürken ve daha fazla insan ölürken, Filistinlilere yeterli insani yardım sağlanmasını garanti altına almak için UAD’nin kararına uymayı reddetmeye devam ediyor” dedi.

 

 

ÜÇÜNCÜ DEVLETLER SAVAŞAN TARAFLARA BASKI UYGULAMALI

 

Callamard, şu ifadeleri kullandı:

 

“(Devletler) Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeli ve bugün Gazze’deki Filistinlileri korumak için somut önlemler almalıdır. Şimdi soykırımı önlemek için harekete geçme zamanı. Üçüncü devletler, derhal ateşkes talep eden BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanması için savaşan taraflara siyasi baskı uygulamalı, israilin bombardımanı durdurması ve insani yardım üzerindeki kısıtlamaları kaldırması dahil BM kararına uyması konusunda ısrarcı olmak için nüfuzlarını kullanmalı”