Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dünya Gıda Programı: Sudan dünyanın en büyük açlık krizinin eşiğinde

Dünya Gıda Programı (WFP) Sudan’da 11 aydır devam eden savaşın, dünyanın en büyük açlık krizine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Dünya Gıda Programı (WFP)

Dünya Gıda Programı: Sudan dünyanın en büyük açlık krizinin eşiğinde! Dünya Gıda Programı (WFP) Sudan’da 11 aydır devam eden savaşın, dünyanın en büyük açlık krizine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Dünya Gıda Programı Direktörü Cindy McCain, Sudan’da 11 aydır devam eden savaşın dünyanın en büyük açlık krizine yol açabileceği uyarısında bulundu.

McCain “Binlerce insanın ölümüne ve 8 milyon insanın yerinden edilmesine neden olan çatışmalar, milyonlarca insanın yaşamını ve tüm bölgenin barış ve istikrarını tehdit ediyor. 20 yıl önce Darfur bölgesi dünyanın en büyük açlık krizini yaşadı ve dünya (o zaman) bununla yüzleşmek için birleşti ancak bugün Sudanlılar unutuldu” dedi.

600 bin kişi savaştan kaçtı

McCain, 600 bin kişinin savaştan kaçtığı Güney Sudan’da “Sınırdaki barınaklarda kalan her beş çocuktan birinin yetersiz beslendiğini” belirtti.

WFP raporuna göre, Sudanlıların yüzde 5’inden daha azı şu anda tam bir öğün beslenebiliyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar da yaptıkları açıklamada “Darfur‘daki Zemzem mülteci kampında her iki saatte bir çocuk ölüyor. 5 milyonu kıtlığın eşiğinde olmak üzere 18 milyon Sudanlı akut gıda güvensizliğinden mustaripken insani yardım çalışanları hareket kabiliyetinde zorluklar ve finansman eksikliğiyle karşı karşıya.” diye belirtti.