Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DSÖ: Gazze bir ölüm bölgesi haline geldi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Nasıl bir dünyada yaşıyoruz; insanlar yiyecek ve su bulamıyor ya da yürüyemeyen insanlar bakım alamıyor?” diye sordu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)

DSÖ: Gazze bir ölüm bölgesi haline geldi! Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Nasıl bir dünyada yaşıyoruz; insanlar yiyecek ve su bulamıyor ya da yürüyemeyen insanlar bakım alamıyor?” diye sordu.

 

Ghebreyesus, Gazze Şeridi’ndeki durumla ilgili DSÖ’nün haftalık basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

 

Gazze’deki sağlık ve insani durumun insanlık dışı olduğunu ve kötüleşmeye devam ettiğini belirten Ghebreyesus, geçtiğimiz üç gün boyunca DSÖ ve ortaklarının, Gazze’nin güneyindeki Nasır Hastanesi’nde çok sayıda acil durum misyonu gerçekleştirdiğini bildirdi.

 

Yaklaşık 111 hasta ve yaralı ile en az 15 doktor ve hemşirenin hastanede bulunduğunu ifade eden Ghebreyesus, yoğun bakım ünitesi artık çalışmadığı için DSÖ’nün, birçoğu yürüyemeyen hastaların taşınmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

 

Ghebreyesus, “Gazze bir ölüm bölgesi haline geldi. Bölgenin büyük bir kısmı yıkıldı, 29 binden fazla insan öldü, çok daha fazlasının kayıp olduğu tahmin ediliyor ve çok daha fazlası da yaralı. Savaş başladığından bu yana şiddetli yetersiz beslenme oranı dramatik bir şekilde artarak bazı bölgelerde yüzde 1’in altından yüzde 15’in üzerine çıktı ve daha fazla hayatı riske attı. Bu rakam savaş devam ettikçe ve tedarik kesintiye uğradıkça artacaktır.” diye konuştu.

 

Dünya Gıda Programı’nın Gazze’nin kuzeyine yardım sokamamasını kaygıyla izlediklerini belirten Ghebreyesus, “Nasıl bir dünyada yaşıyoruz; insanlar yiyecek ve su bulamıyor ya da yürüyemeyen insanlar bakım alamıyor? Nasıl bir dünyada yaşıyoruz; sağlık çalışanları işlerini yaparken bombalanma riski altında? Nasıl bir dünyada yaşıyoruz ki, hastaları kurtarmaya yardımcı olacak daha fazla güç veya ilaç olmadığı için hastaneler kapanmak zorunda kalıyor ve askeri güç tarafından hedef alınıyor?” sorularına dikkat çekti.

 

Gazze’de acilen ateşkes çağrısında bulunan Ghebreyesus, “Hemen bir ateşkese ihtiyacımız var. Rehinelerin serbest bırakılmasına, bombardımanların durdurulmasına ve sınırsız insani yardım erişimine ihtiyacımız var. İnsanlık galip gelmeli.” şeklinde konuştu.