Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BM: Gazze’nin Kuzeyinde Açlık Korkunç Boyutta

Birleşmiş Milletler (BM), Gazze’ye yeterli gıda girişi yapılmadığını ve dağıtımda güvenlik durumu ile işbirliği eksikliği nedeniyle sorunların sürdüğünü belirterek, “Gazze’nin kuzeyinin yaklaşık yüzde 70’i korkunç boyutta açlıkla karşı karşıya” açıklamasını yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM), Gazze'ye

BM: Gazze’nin Kuzeyinde Açlık Korkunç Boyutta. BM Sözcüsü, Gazze’nin kuzeyinin korkunç boyutta açlıkla karşı karşıya olduğunu söyledi.

 

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, sahadaki insani yardım çalışanlarından edindikleri bilgiye göre, Gazze’nin kuzeyinde kısmen hizmet veren 4 hastaneden birine her gün yaklaşık yetersiz beslenmiş 15 çocuk vakasının geldiğini belirterek, çocukların hayatını kurtarmak için kesintisiz insani yardım sevkiyatının gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

 

Dujarric, Dünya Gıda Programına (WFP) göre Gazze’nin kuzeyinin yaklaşık yüzde 70’inin korkunç boyutta açlıkla karşı karşıya olduğunu belirtmesine rağmen buraya insani yardımın engellenmeye devam ettiğini kaydetti.

 

 

GÜNLÜK SEVKİYAT ARTSIN

 

WFP’nin bu ay Gazze’nin kuzeyine sadece 11 konvoy yardım gönderebildiğini aktaran Dujarric, kıtlığın önüne geçebilmek için günlük sevkiyatın artırılmasının gerekli olduğunu ifade etti.

 

Dujarric, burada temel sorunun yeterli gıdanın giriş yapmaması ve giren gıdanın dağıtımına ilişkin sıkıntıların devam etmesi olduğunu söyledi.

 

İsrail’in, 7 Ekim 2023’ten bu yana sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini de engelleyerek halkı açlığa mahkum ettiği 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde büyük bir insani felaket yaşanıyor.