Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Leyla Zana’dan 93 vurgusu: Barış görüşmelerine hazır mısınız?

Leyla Zana, 8 yıldır çıkmadığı alanlara Diyarbakır Nevroz’unda çıktı. Zana, 1993 yılında başlatılan barış sürecine atıfta bulunarak, “Yeni bir barış sürecine hazır mısınız?” dedi.

Leyla Zana, 8 yıldır

Leyla Zana’dan 93 vurgusu: Barış görüşmelerine hazır mısınız?

 

DEP eski Milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır’da düzenlenen Nevroz kutlamalarına katıldı. Yöresel kıyafetleri ile sahneye çıkan Zana, alandakilere Kürtçe seslendi. Melle Mustafa Barzani ve Abdullah Öcalan vurgusu ile konuşmasına başlayan Zana, “Biz Kürtler Melle Mustafa Barzani’den Kürtlüğümüzü öğrendik. Abdullah Öcalan’ın bilinci, felsefesiyle uyandık” dedi.

 

 ‘İRADEMİZİ KENDİMİZ İÇİN KULLANACAĞIZ’

Üstü kapalı şekilde AK Parti ve CHP’ye oy veren Kürtlere seslenen Zana, “Seçim yaklaşıyor. Sadece belediye başkanı seçmiyoruz. CHP, AK Parti ve MHP diyor ki, bizim Kürtlere yaptıklarımıza Kürtler razı ki, iradelerini bizimle paylaşıyorlar. Biz de diyoruz ki “hayır”, biz bundan sonra irademizi kendimiz için kullanacağız” dedi.

Leyla Zana Diyarbakır Nevroz’unda

1993 VURGUSU

Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olduğu 1993 yılında Abdullah Öcalan’ın başlattığı “barış süreci”ne atıfta bulunan Leyla Zana, alandakilere “1993’de Öcalan’ın başlattığı barış ve çözüm süreci için, yeniden hazır mısınız?” diye sordu. Alanda bulunan yüzbinlerce kişi, hep bir ağızdan “Evet” yanıtı verdi. Barışın bereket, sevgi olduğuna vurgu yapan Zana, “Bu ülkeyi yönetenlere sesiniz ulaştı. Hep beraber seçimden sonra, barış ve özgürlüğün yolunu açacağız” ifadelerini kullandı.

 

1993’TE NE OLMUŞTU?

20 Mart 1993 yılında PKK, ateşkes kararı almış, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal, müzakereyi kabul etmiştir. Ancak Turgut Özal, barış planı üzerinde çalışırken yaşamını yitirmiştir. Müzakere görüşmelerine sıcak bakan dönemin Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis de şüpheli bir şekilde uçak kazasında yaşamını yitirdi. 1993 yılında Bingöl’de 33 askerin yaşamını yitirmesi ile barış görüşmeleri sona erdi.