Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HÜDA PAR’ın Diyarbakır DBB Adayı Dinç, depremzede aileleri ziyaret etti

HÜDA PAR Diyarbakır Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Faruk Dinç, Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıl dönümü nedeniyle depremzedeleri yaşadıkları konteyner kentlerde ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

HÜDA PAR Diyarbakır Büyük

HÜDA PAR’ın Diyarbakır DBB Adayı Dinç, depremzede aileleri ziyaret etti! HÜDA PAR Diyarbakır Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Faruk Dinç, Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıl dönümü nedeniyle depremzedeleri yaşadıkları konteyner kentlerde ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023´te meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremlerin yıl dönümünde depremzedeleri yaşadıkları konteyner kentlerde ziyaret eden HÜDA PAR Diyarbakır Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Faruk Dinç, konut ihtiyaçlarının bir an önce giderilmesi ve depremzedelerin sıcak yuvalarına kavuşması gerektiğini ifade etti.

Dinç, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde, Merkez Kayapınar ilçesinde ziyaret ettiği konteyner kentte, “Depremzede kardeşlerimizin öncelikli olarak dile getirdikleri sorunlarda biri konut ihtiyaçlarının bir an önce giderilmesi ve sıcak yuvalarına kavuşmasıdır” dedi.

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesinde depremzedeleri yaşadıkları konteyner kentlerde ziyaret eden Dinç, depremzede vatandaşlarla sohbet edip sorun ve sıkıntılarını dinleyip taleplerini not aldı.

Ziyaret sonrası basına açıklamalarda bulunan Dinç, depremzedelerin acil olarak sıcak yuvaya ve istihdama ihtiyaçlarının olduğunu vurguladı.

Depremzedelerin yüreklerine dokunmaya çalıştıklarını belirten Dinç, “Bugün 6 Şubat depreminin yıl dönümü. Diyarbakır İl Başkanımız Zeynul Abidin Gülsever, Kadın Kolları Başkanımız Sema Yarar, Diyarbakır Kadın Kolları Başkanımız Habibe Günel ve teşkilatlımızla birlikte Diyarbakır’da ki konteyner kenti ziyaret ettik.

Evet bugün 50 bin parçanın yüreğimizden koptuğu depremin yıldönümü. Rabbim bir daha böyle bir acıyı memleketimize, hiçbir insanlığa yaşatmasın. Gerçekten bu deprem büyük bir felaketti. Bu vesileyle depremzede kardeşlerimizin sorun, sıkıntılarını dinledik. Onlarla iletişime geçtik. Yüreklerine dokunmaya çalıştık.” dedi.

“Acil bir şekilde yapılan konutlar bitirilmelidir”

Depremzedelerin konteynerlerde kalmasının psikolojilerini kötü etkilediğini ifade eden Dinç, acil olarak yapımı devam eden konutların bitirilip depremzedelere teslim edilmesi gerektiğini belirti.

Dinç, sözlerine şöyle devam etti;

“Burada ki depremzede kardeşlerimizin öncelikli olarak dile getirdikleri sorunlarda biri konut ihtiyaçlarının bir an önce giderilmesi ve sıcak yuvalarına kavuşmak. Hepimizce malumdur ki buradaki kardeşlerimiz depremzede ve konteyner kente kalıyorlar. Psikolojik olarak bu konteynerleri gördükleri zaman ve buradaki depremzede kardeşlerini gördükleri zaman o acıları taptaze kalıyor ve travmatik durum devam ediyor. Bunun bitmesi açısından her şeyden önce bu depremzede kardeşlerimizin konut ihtiyacı giderilmeli, acil bir şekilde yapılan konutlarda bitirilmelidir diyoruz.”

“İstihdamın sağlanması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz”

Depremzede vatandaşların kendi ekmeklerini kendilerinin kazanmak istedikleri söyleyerek gerekli istihdamın yapılması çağrısında bulunan Dinç, “Bununla beraber buradaki vatandaşların bize aktardığı bir diğer sorun işsizlik. Özelikle Güneydoğu bölgesi olduğu için buradaki işsizlik oranı Türkiye’deki işsizlik oranının iki katı ve depremzede olmalarına rağmen bu vatandaşlarımız kendi ekmeklerini kendi kazanmak istiyorlar. İş talepleri var. Bu konuda istihdamın sağlanması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. İş kur ve diğer kurumlar işe alımlarda bu depremzede kardeşlerimize öncelik verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu vesileyle tekrardan vefat eden kardeşlerimize, Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve tüm ülkemize başsağlığı diliyoruz.”

Kahramanmaraş merkezli depremde etkilenen vatandaşları depremin birinci yıl dönümünde kaldığı çadır kentte ziyaret eden Dinç’e, Kadın Kollarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sema Yarar, Diyarbakır İl Başkanı Zeynul Abidin Gülsever, Diyarbakır Kadın Kolları Başkanı Habibe Günel, Diyarbakır İl Gençlik Kolları Başkanı Nasrullah Demir, il ve Kayapınar teşkilatından oluşan bir heyet eşlik etti.