Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Emekliler isyanda: Nasıl geçinelim

Türkiye’de emeklilerin maaşlarına yapılan son zamların ekonomik sıkıntılarını hafifletmek yerine daha da derinleştirdiğini ifade eden emekliler, maaşlarının yaşam maliyetlerini karşılayacak düzeyde olmasını talep ettiler. Durumları çok vahim bir durumda olduğunu vurgulayan emekliler, hükümete 10 bin lira maaşla nasıl geçinelim diye sordu.

Türkiye'de emeklilerin maaşlarına yapılan

Emekliler isyanda: Nasıl geçinelim! Türkiye’de emeklilerin maaşlarına yapılan son zamların ekonomik sıkıntılarını hafifletmek yerine daha da derinleştirdiğini ifade eden emekliler, maaşlarının yaşam maliyetlerini karşılayacak düzeyde olmasını talep ettiler. Durumları çok vahim bir durumda olduğunu vurgulayan emekliler, hükümete 10 bin lira maaşla nasıl geçinelim diye sordu.

 

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ve geçim sıkıntısıyla baş başa kalan emekliler, daha adil bir gelecek için yetkililerden çözüm bekliyor. Son dönemde yapılan zamla birlikte artan emekli maaşları, temel ihtiyaçları karşılamak için yetersiz kalırken, birçok emekli geçim sıkıntısı içinde olduğunu dile getiriyor.

Kiracı olan bir emeklinin aldığı 10 bin lira maaşla nasıl geçinebileceğini soran Sadullah Erden, “Ev kirası kaç para oldu, nasıl idare edecek? Çocukları varsa ve okutuyorsa nasıl geçinecek? Zavallı hiçbir şey yapamaz. Ben kiracıyım. Kalp, diyabet ve tansiyon hastasıyım ve 5 çocuğum var. Zar zor idare ediyorum. Birkaç gram çeyrek aldım çocuklarıma, 70 bin lira tuttu. Maaş neden 10 bin liraya yükseldi? Gıda fiyatlarını düşürsünler, kimse maaşa zam istemeyecek. Eskiden aldığım maaşla 3 çeyrek altın alınıyordu ama şimdi 10 bin lira ile bu mümkün mü? Erzak, elbise almaya para kalmıyor.” şeklinde konuştu.

 

“Daha fark almadan her şeye yüzde yüz zam geldi”

Emeklilere yapılan son zamdan memnun olmadığını ifade eden Mehmet Ay, “10 bin lirayı vermesin, istemiyorum. Sadece doğalgaz, elektrik ve su parasıdır. Benim emekliliğim bu. Ne düşündüklerini ne yaptıklarını anlamış değilim. Çok zor durumdayız, böyle olmamalı. Başka bir iş yapacak gücüm kalmadı ki. Emekli olan kişinin çalışacak gücü yok. Daha fark almadan her şeye yüzde yüz zam geldi. Gıdaya zam yapmasınlar, fark da istemiyoruz. 20 yıldır ne çocuğumu evlendirebiliyorum ne ev alabiliyorum ne de araba alabiliyorum. Hep geriye gittim. 18 yaşına gelen bir gencin en büyük hayali nedir? Evlenmek, ev almak ve araba sahibi olmaktır. Çocuklarımız hepsinden mahrum.” şeklinde serzenişte bulundu.

“Bankaya mı yetişeyim, evimin erzakına mı yetişeyim?”

Emeklilerin çok vahim bir durumda olduğunu ifade eden Edip Barak, “30 sene çalışan bir emeklinin emeğinin hakkını alamaması hoş bir durum değil. Sayın Cumhurbaşkanımız eğer 10 bin lira maaş ile geçinebiliyorsa, benim için diyecek bir şeyim olmaz. Ben emekli maaşı alıyorum, ama 150 bin lira borcum var. Bankaya mı yetişeyim, evimin erzakına mı yetişeyim? Neye yetişeceğimi bilmiyorum. Bir kilo et 100 lirayken 430 liraya yükseldi. Sence ben nasıl et alabilirim? Alma gücüm yok.” şeklinde yaşadığı mağduriyeti anlattı.

 

“Bir emekli maaşı en az asgari ücret kadar olmalıydı”

 

10 bin lira emekli maaşının günümüz şartlarını ele alındığında kesinlikle yetmediğini ifade eden Ali Çivi, “Bir emekli maaşı en az asgari ücret kadar olmalıydı, adı üstünde asgari ücret. Bunu hükümetten bekliyorduk. Ev kirası, elektrik, doğalgaz ve su faturası zaten on bin lira tutuyor, emekli maaşı zaten gitti. Emekliler bunu beklemiyordu. Seyyanen memura verdiğini emekliye de vermesi gerekirdi. En azından seyyanen 5 bin lira vermesi gerekirdi, olmadı. Emekli maaşı 15 bin lira olsaydı bir denge sağlardı ama 10 bin lira ile denge sağlanmaz.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

“10 bin lira maaş neye yetecek?”

Emeklilerin yaşadığı zorluklar nedeniyle ne gece ne gündüz uyku uyayamadığına dikkat çeken Akif Erdoğan, “Gerçekten emekliler zor durumda çünkü 30 yıl hizmet yapan emekliler hep bu günleri beklediler. 10 bin lira maaş neye yetecek? Kiraya mı, doğalgaza mı, elektriğe mi, suya mı verecekler, onlar da şaşırmış. Bu saatten sonra emekli çobanlık mı, marangozluk mu? Zaten 30 yıl çalıştılar, yaşlarını doldurup emekli oldular. Emeklilerin gezmeye, lokantada yemek yemeye hakları yok mu? Bir ekmek 10 lira oldu. Ben eve günde 18 ekmek götürüyorum. Sadece kuru ekmeği hesaplasınlar bakalım, borçlu çıkıyor muyum, çıkmıyor muyum? Onlara soruyorum.” şeklinde konuştu.