Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da ‘Kürtçe’ seçen öğrenci sayısı kaç? İşte rakamlar!

HÜDA PAR Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Faruk Dinç, Kürtçe seçmeli ders ile ilgilenen kurumların merak ettiği rakamları açıkladı.

HÜDA PAR Diyarbakır Büyükşehir

Diyarbakır’da ‘Kürtçe’ seçen öğrenci sayısı kaç? İşte rakamlar!

 

Türkiye’de 2012 yılında yapılan değişiklik ile 5,6, 7 ve 8’inci sınıflarda seçmeli ders olarak okutulması kararlaştırılan Kürtçe ile ilgili veriler açıklandı. Sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin çağrılarına rağmen Diyarbakır’da sadece 5 bin 104 öğrenci Kürtçeyi öğrenmek için seçmeli ders kaydı yaptı.

 

‘ANADİLİMİZ İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ’

Kürtçe seçmeli ders ile ilgili verileri HÜDA PAR Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Faruk Dinç sosyal medya hesabından paylaştı.

Dinç, “Şubat ayında öğrencilerimiz Yaşayan Diller ve Lehçeler Seçmeli Dersi’nde Kurmancî ve Zazakî’yi tercih etsin diye yoğun bir çaba harcamıştık. Kaç öğrencimizin anadilimizi tercih ettiğini öğrenmek için Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bilgi aldık. 5104 öğrencimiz Kurmancî ve Zazakî’yi tercih etmiş! MEB, Kürtçe öğretmen atamasında kontenjanı arttırmalıdır. Anadilimiz için çok daha fazla çalışacağız.” dedi.