Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da Kiracılar Dikkat: İlk Evini Alacaklar İçin İki Seçenek Gündemde!

Diyarbakır dahil 81 ilde ilk evini alacaklar için iki seçenek gündemde. Gündemde olan seçeneklerden biri kredi, diğeri ise TOKİ.

Diyarbakır dahil 81 ilde

Diyarbakır’da Kiracılar Dikkat: İlk Evini Alacaklar İçin İki Seçenek Gündemde! Diyarbakır dahil 81 ilde ilk evini alacaklar için iki seçenek gündemde.

 

HİÇ EVİ OLMAYANLARA İKİ SEÇENEK

 

Yerel seçimlerden sonra bir süre sıkı şekilde devam edecek para politikası sonrası sene ortasında bir genişleme olması ve ilk defa ev alacaklar için uygun faizli bir konut kredisi kampanyasının başlatılacağı bildirildi. Peki, başvurular nasıl olacak? Konut kredisi başvuru şartları nelerdir? TOKİ başvuruları ne zaman başlayacak?

 

İLK DEFA EV ALACAKLAR GÜNDEMDE

 

Gelen son dakika bilgilerine göre ilk defa ev alacakların gündemde olduğu öğrenildi. Hiç evi olmayan ve kendi evini alarak kiradan kurtulmak isteyen vatandaşlar seçim sonrası meclis ve hükümet gündeminde olacak. Bu konuda yapılacak çalışmalar ile birlikte ilk defa ev alacaklara TOKİ’den konut ya da uygun faizli konut kredisinin gündemde olduğu belirtildi.

 

 

İLK SEÇENEK

 

İlk defa ev alacak vatandaşlara ilk sunulacak seçenek, uygun faizli konut kredisi. Konut satışlarının durması, fiyatlarda az da olsa düşüş olması ve kiraların ciddi yükselmesi ile birlikte hiç evi olmayan vatandaşlar, kampanyayı daha çok bekler oldu.

 

İslam Memiş, yeni kampanya ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce hükümet tarafından yüzde 1.20 oranı belirtilmişti. Bu sözün yerine getirileceğini düşünüyorum. Söz yerde kalmasın diye ilk kez ev alacaklara kredi musluklarının açılacağını söyleyebilirim. Haziran ayında kampanyalı konut kredisi olabilir”

 

İKİNCİ SEÇENEK

 

İlk defa ev alacak kişilere sunulacak ikinci seçenek TOKİ’den sosyal konutlar olacak. 2028 yılına kadar her sene 100 bin sosyal konut yapılarak vatandaşlara teslim edilecek. Konutlar hiç evi olmayan ve geliri az olan kişilere verilecek.

 

BAKAN ŞİMŞEK AÇIKLAMIŞTI

 

Geçen gün Bakan Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada kiraların düşürülmesi için konut arzının artırılacağını ve özellikle TOKİ eli ile ciddi bir sosyal konut seferberliği başlatılacağını, bu kapsamda evi olmayanların konut sahibi yapılacağını söyledi.