Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır Nüfusunu Oluşturan Kişiler Aslen Nereli?

Diyarbakırlıların tamamı Diyarbakır’da yaşamıyor. Memleketleri dışında büyük çoğunluğu İstanbul’da yaşayan Diyarbakırlılar, İzmir, Ankara, Antalya, Mersin gibi illerde yaşamayı tercih ederlerin sayısı da oldukça fazla. Peki, Diyarbakır’ın nüfusunu oluşturan kişiler hangi illerden geliyor? Detaylar haberimizde…

Diyarbakırlıların tamamı Diyarbakır’da yaşamıyor.

Diyarbakır Nüfusunu Oluşturan Kişiler Aslen Nereli?

 

Diyarbakır Nüfusunu Oluşturan Kişiler Aslen Nereli? Diyarbakır’da yaşayan Diyarbakırlı sayısı 1 milyon 541 bin 53 kişi oldu.

Türkiye genelinde yaşayan Diyarbakır nüfusuna kayıtlı kaç kişi bulunduğu belli oldu. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de Diyarbakır nüfusuna kayıtlı toplam 2 milyon 427 bin 515 kişi bulunuyor.

Diyarbakır Nüfusunu Oluşturan Kişiler Aslen Nereli?

TÜİK VERİLERİYLE MERAKI GİDERDİ

Memleketleri dışında büyük çoğunluğu İstanbul’da yaşayan Diyarbakırlılar, İzmir, Ankara, Antalya, Mersin gibi illerde yaşamayı tercih ederlerin sayısı da oldukça fazla. Diyarbakır’da yaşayan Diyarbakırlı sayısı ise 1 milyon 541 bin 53 kişi olarak belirlendi.

Bu kişilerin tamamı aslen Diyarbakır değil. Diyarbakır’da en çok hangi illerden gelenler yaşadığı merak konusu oldu. TÜİK verileriyle bu merakı giderdi.

Diyarbakır Nüfusunu Oluşturan Kişiler Aslen Nereli?

DİYARBAKIR’DA EN ÇOK MARDİNLİ YAŞIYOR

Diyarbakır’da yaşayan diğer illerin nüfusuna kayıtlı toplamda 184 bin 92 kişi bulunuyor.  Diyarbakır’da yaşayan diğer illerin nüfusuna kayıtlı vatandaşlar sıralamasında ilk sırada ise Mardinliler yer alıyor.

Diyarbakır Nüfusunu Oluşturan Kişiler Aslen Nereli?

BİNGÖL, URFA, BATMAN VE ELAZIĞ

Diyarbakır’da yaşayanların memleketlerine göre sıralamasında, 88 bin 640 kişi ile Mardinliler ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada 34 bin 901 kişi ile Bingöllüler, üçüncü sırada 27 bin 177 kişiyle Şanlıurfalılar, dördüncü sırada 17 bin 604 kişi ile Batmanlılar, beşinci sırada ise 14 bin 439 kişi ile Elazığlılar yer alıyor. 6 bin 150 Siirtli ve 5 bin 181 Muşlu Diyarbakır’da yaşayan diğer nüfustaki kişiler olarak belirlendi.