Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır müteahhitlerinden Yardım Çağrısı: Sektör Durma Noktasına Geldi!

İnşaat sektörünün içinde olduğu durumu gündeme getiren Diyarbakır İnşaat Müteahhitleri Derneği, artan maliyetlerden dolayı sektörün durma noktasına geldiğini vurguladı. Sektördeki haksız fiyatlandırma ve tekelleşmeye dikkat çeken DİMDER, hükümet ve yerel yönetimlerden acil destek istedi.

İnşaat sektörünün içinde olduğu

Diyarbakır müteahhitlerinden Yardım Çağrısı: Sektör Durma Noktasına Geldi! İnşaat sektörünün içinde olduğu durumu gündeme getiren Diyarbakır İnşaat Müteahhitleri Derneği, artan maliyetlerden dolayı sektörün durma noktasına geldiğini vurguladı. Sektördeki haksız fiyatlandırma ve tekelleşmeye dikkat çeken DİMDER, hükümet ve yerel yönetimlerden acil destek istedi.

 

Diyarbakır İnşaat Müteahhitleri Derneği (DİMDER), son zamanlarda artan maliyetlerin inşaat sektörünü durma noktasına getirdiğini belirterek, hükümet ve yerel yönetimlerden acil destek istedi. Konuyla ilgili DİMDER’den yapılan açıklamada, “Bilindiği gibi ülkemizde enflasyon ve yüksek faiz maliyetlerinden dolayı halkın satın alma gücünün düştüğü zamanlardan geçmekteyiz. İnşaat sektörü olarak neredeyse durma noktasında olduğumuz bir durumda biz yapı müteahhitleri zor şartlarda faaliyet göstermekteyiz. Ancak sektör bileşenlerimizin müteahhitlere yardımcı olması gerekirken krizi fırsata çevirme yolunu seçmişlerdir” denildi.

‘Bütün mercilere başvuracağız’

DİMDER olarak bu duruma dur demek için gerekli bütün mercilere başvurup gereğini yapmakta kararlı olduklarının altı çizilen açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Bu nedenden dolayı aşağıda belirttiğimiz gündem maddeleri hakkında gerek hükümet gerekse yerel yönetimler nezdinde girişimlerde bulunacağız. Yasal ve kamusal bütün yollara başvuracağız

  • Hazır Beton fiyatlarına yapılan zamlar.
  • Beton firmaların tekelleşmesi hakkında.
  • Kum ocaklarının yaptığı haksız zamlar ve tekelleşmesi
  • Şantiye şefi istihdamı ile iliği yapılan değişikliğin getirdiği sorunlar.
  • Sektörün durma noktasına gelmesi hakkında diğer sorunlar.

‘Haksız bir zam yapılmıştır’

Yukarıda belirtilen maddeler hakkında açıklamalar;

Hazır beton firmaları tarafından 29.03.2024 tarihinde yapılan 400,00 TL. Tutarındaki zam beton maliyetlerine takriben %20 tutarında ek maliyet getirmiştir. Belirtilen tarihte döviz kurunda bir dalgalanma olmadığı gibi ücretlerde de bir değişiklik söz konusu olmamıştır. Yakıt ve çimento fiyat artışları dikkatte alındığında bile çok düşük miktar olan artış tutarları bütün kalemlere artış varmış gibi davranarak haksız bir zam yapılmıştır.

‘Beton firmaları tek ağızdan fiyat veriyor’

Yine hazır beton firmaları beton dökecekleri şantiyelerin km olarak uzaklıklarına bakılmaksızın tek ağızdan fiyat ve vade vermeleri rekabet ortamını bırakmamakla beraber müteahhitleri çaresiz bırakmaktadır. Bu durum serbest piyasa koşullarına uymamaktadır.

‘Bölgenin en pahalı kumunu alıyoruz’

Şehrimizin Dicle nehri kıyısında olması kuma ulaşımın kolaylığı ve yine kırma taştan oluşan kumun hammaddesi olan taşın şehrimizde bulunması göz önünde alındığı zaman kum fiyatlarının bölgenin en düşük tutarlarda olması gerekirken maalesef tekelleşmeyle beraber bölgenin en pahalı kumu almaktayız. Şantiye şefi kanununda yapılan değişiklikleri fırsata çevirip ruhsat aşamasında faiş fiyatlar istenmektedir. DİMDER olarak yukarıda belirttiğimiz sorunlar sadece bizlerin sorunu değildir. Konut alacak vatandaşlarımızın ve ülkemizin sorunudur. Gerekli hassasiyeti göstermeniz önemle rica olunur.”