DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı Serra Bucak, oy kullanma işleminden sonra açıklama yaptı.

Bucak, seçim sonuçlarının barışa ve özgürlüğe vesile olmasını diledi. Bucak, yurttaşları oy vermeye ve sandıklara sahip çıkmaya çağırdı.

Diyarbakır’da oy verme işlemi saat 07.00 itibariyle başlarken, kentte kurulan 3 bin 975 sandıkta 1 milyon 160 bin 320 yurttaş seçimde oy kullanmak için sandık başına gitti.

34 siyasi partinin katıldığı Mahalli İdareler Genel Seçimleri için ülke genelinde 61 milyon 441 bin 882 seçmen oy kullanacak. Diyarbakır’ın da içinde olduğu 32 ilde oy kullanma işlemine saat 07.00 itibariyle başlandı. Bu kentlerde oy verme işlemi saat 16.00’tamamlanacak iken, diğer kentlerde 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek

Oy kullandıktan sonra açıklama yapan DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkan adayı Serra Bucak, halkı oy kullanmaya ve sandıklara sahip çıkmaya çağırdı.

 

“HEP BİRLİKTE ELELE VERECEĞİZ”

Bucak konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Tarihi bir seçim kampanyası yürüttüklerini ifade den Bucak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Kürt halkının, Diyarbakır halkının iradesinin sandığa yansıyacağı ve bu iradenin demokrasiye, eşitliğe, özgürlüğe, adalete ve bu coğrafyada, Ortadoğu’da, Kürdistan’da, Diyarbakır’da barışa vesile olacağı; Türk annelerinin, Kürt annelerinin bir daha gözyaşı dökmeyeceği Kürt halkının ve Türk halkının birlikte eşit, özgür, adil yaşayacağı, Kürt sorununun demokratik yolarla çözüleceği bir seçim olmasını istiyoruz. Bu sebeple ön seçimlerden şimdiye kadar ne zaman mikrofon uzatıldıysa her bir eş başkanımıza ve parti yöneticilerimize bunu ifade ettik. Bu sadece bir yerel seçim değildir. Bu Türkiye’nin demokrasi seçimidir. Kürt halkının bir defa da yeniden Türk halkına, dostlarına, bu ülkenin iktidarına vereceği bir cevaptır. Beraber özgür yarınları inşa edebilmek için biz Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak ve ilçe belediyelerimizi (17) bugün kazanacağımıza inanıyoruz. Hep birlikte ele ele vereceğiz. Yerinden demokratik inşayı muhakkak başaracağız. Önümüzdeki 5 yıl hep birlikte çoğulcu, katılımcı bir anlayışla kentlerimizi yeniden inşa edeceğiz. Özgür inşa edeceğiz. Kimliğimizle, kültürümüzle birlikte inşa edeceğiz. Bunun için hazırız. Yolumuz açık. Halkımızın iradesi burada. Lütfen herkes, Amed halkı saat 16:00’a kadar sandıklara gitsin, oylarına sahip çıksın. Sistemin yürütmüş olduğu tüm oyunları, hileleri bozalım. Amed halkı burada oylarına sahip çıkıyor.