Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır Barosu başvurmuştu: Emniyetin o genelgesi iptal oldu!

Diyarbakır Barosu’nun Emniyetin “Ses ve Görüntü Kaydı Alınmasına” ilişkin genelgesinin iptali davasında karar çıktı.

Diyarbakır Barosu’nun Emniyetin "Ses

Diyarbakır Barosu başvurmuştu: Emniyetin o genelgesi iptal oldu!

 

Emniyetin “Ses ve Görüntü Kaydı Alınmasına” ilişkin genelgesi mahkeme kararıyla iptal edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Ses ve Görüntü Kaydı Alınmasına” ilişkin genelgesinin iptali için Diyarbakır Barosu’nun Danıştay’a açtığı dava sonuçlandı.

Diyarbakır Barosu’nun yargıya taşıdığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Ses ve Görüntü Kaydı Alınmasına” ilişkin genelgesi iptal edildi.

Diyarbakır Barosu, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Ses ve Görüntü Kaydı Alınmasına” ilişkin genelgesinin iptali için Danıştay‘a dava açtı.

Diyarbakır Barosu başvurmuştu: Emniyetin o genelgesi iptal oldu!

Danıştay, Anayasa’nın 7 ve 13.maddelerine aykırı olduğu gerekçesi ile ‘Genelgenin İptaline’ karar verdi.

Diyarbakır Barosu, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün 27/04/2021 tarih ve 2021/19 sayılı, “Ses ve görüntü kaydı alınması” konulu Genelgesi’nin iptali için Danıştay 10’uncu Dairesi’nde dava açtı.

Danıştay 10’uncu Dairesinin kararında şu ifadeler yer aldı:

“Uyuşmazlık konusu Genelgenin içeriğine yönelik yapılan değerlendirmede; söz konusu Genelge ile getirilen düzenlemelerin temel hak ve hürriyetler içerisinde bulunan haberleşme hürriyeti ile basın hürriyetine yönelik kural ve sınırlamalar getirdiği anlaşılmış olup; bu haliyle yasama organının tasarrufu niteliğindeki kanun yerine yürütme organına dâhil davalı idarece Genelge niteliğinde bir düzenleyici işlem ile adı geçen temel hak ve hürriyetlere yönelik sınırlama getirilmesinde Anayasamızın 7. ve 13. maddelerine uyarlık bulunmadığı kanaatine varılmıştır. … … Dava konusu İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün “Ses ve görüntü kaydı alınması” konulu, 27/04/2021 tarih ve 2021/19 sayılı Genelgesinin İPTALİNE”