Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DEDAŞ’ın uyardığı çiftçiler: Zarar eden hep biz oluyoruz

DEDAŞ bölgede borcunu ödemeyen abonelere yeni sezon öncesi elektrik kesintisi uyarısında bulundu. Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbey ise çiftçilerin zorlu şartlarda verim elde etmeye çalıştıklarını ancak kendilerine olandan daha fazla elektrik faturası kesildiğini söyledi.

DEDAŞ bölgede borcunu ödemeyen

DEDAŞ’ın uyardığı çiftçiler: Zarar eden hep biz oluyoruz! DEDAŞ bölgede borcunu ödemeyen abonelere yeni sezon öncesi elektrik kesintisi uyarısında bulundu. Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbey ise çiftçilerin zorlu şartlarda verim elde etmeye çalıştıklarını ancak kendilerine olandan daha fazla elektrik faturası kesildiğini söyledi.

 

Diyarbakır, Mardin, Urfa, Batman, Şırnak ve Siirt’teki binlerce çiftçi bu yıl bir kez daha elektrik sıkıntısı ile karşı karşıya.

Dicle Elektrik, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile geçmiş dönemlere ait borcunu ödemeyen tarımsal sulama abonelerine bu yıl elektrik verilmeyeceğini duyurdu.

Çiftçilere uyarı yapılmıştı

Şirketten yapılan açıklamada, Dicle Elektrik’in dağıtım bölgesinde ödenmemiş borçların 27 milyar liraya yaklaştığı belirtilerek bugüne kadar borcunu ödemeyen tarımsal sulama abonelerine bu yıl elektrik verilmeyeceği ifade edildi.

Açıklamada, bölgede toplam elektrik tüketiminin 3’te birini kullanan tarımsal sulama abonelerinden yaklaşık 20 bininin borçlu olduğu kaydedildi.

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Urfa’dan ziraat mühendisi Abdurrahman Aydoğdu, “Son yıllarda çiftçiler hep zarara uğradı. Çünkü ektikleri pamuk ve tahıl çok ucuza satıldı. Çiftçi zarar ettiğinde borçlarını ödeyemiyor. Dicle Elektrik ayrıca borçlarını ödemeyen çiftçilere elektrik verilmeyeceğini de söylüyor. Şirket elektrik sağlamazsa tarım olmaz. Bugün bölgemizde insanların geçimi tarıma bağlı” dedi.

Mardin’de 5 bin çiftçinin DEDAŞ’a 9,5 milyar lira borcu bulunuyor. Bu yıl yaklaşık 70 bin dönüm üzerinde tarım yapıldı.

Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbey, ildeki çiftçilerin ürünlerini sulayabilmeleri için kuyulardan başka su kaynağı bulunmadıklarını söyledi.

Çiftçinin elektriği kesilirse bölgede tarımın büyük bir tehditle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunan Erbey, “Borcumuzu ödüyoruz ama bize gönderilen fatura gücümüzün ötesinde. Şirket keyfine göre fatura yazıyor ve kimse de ses etmiyor” dedi.

“Bu şekilde önümüz karanlık” diyen Erbey, “Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bunu kabul etmiyoruz. Çocuklarımızın ekmeği buradan geliyor. Elektriğimizi bu şekilde kesemezler. Keserlerse bu sadece bizim için değil, tüm Türkiye’de tarım sektörü için kötü olur. Çiftçilere fırsatlar sunulmalıdır” diye konuştu.

DEDAŞ’a göre 6 ilin tamamında kayıtlı 140 bin çiftçiden yaklaşık 65 bini sulu tarım yapıyor.

Bölgede 9,8 milyon dönüm sulu tarım alanı bulunurken toplam sulamanın yüzde 79’u enerji tüketen motopomplarla gerçekleştiriliyor.