Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bankalar Kredi Vermeyince İnsanlar Metruk Evlere Yöneldi

Yüksek konut fiyatları ve faiz oranları, insanları çaresizliğe sürükledi. Bankalar kredi musluklarını kapatırken, barınma ihtiyacı insanları metruk evlere yönlendirdi.

Yüksek konut fiyatları ve

Bankalar Kredi Vermeyince İnsanlar Metruk Evlere Yöneldi! Yüksek konut fiyatları ve faiz oranları, insanları çaresizliğe sürükledi. Bankalar kredi musluklarını kapatırken, barınma ihtiyacı insanları metruk evlere yönlendirdi.

 

Konut fiyatlarının artması, bankaların faizleri yükseltmesi hatta kredi vermemesi insanları yeni yollara aramaya sevk etti. Konutlarda şimdilerde eski, kırık, dökük bodrum katı ve metruk denilebilecek evler revaçta. 600 bin TL’lerden başlayan evler artık ilk tercih olmaya başladı.

Bankalar kredi musluklarını kapattı, tabir yerindeyse bit pazarına nur yağdı. Metruk evler değere bindi. Show Haber’in haberine göre son dönemde birçok banka konut kredilerini kıstıkça kıstı. Fahiş ev fiyatlarına göre kredi miktarları çok düşük kalırken faizler de yükseldikçe yükseldi.

izin-belgesi-olmayana-ceza

Durum istatistiklere de yansıdı. 10 yıl öncesine kadar satın alınan her yüz konuttan 45’inde kredi kullanılırken şimdilerde o rakam 8’e düştü.

Hal böyle olunca gücü, yüksek maliyetli evlere yetmeyen ve bankalardan kredi alamayan pek çok kişi metruk sayılabilecek yıkıntı, döküntü evlere yönelmeye hatta bodrum katlarını tercih etmeye başladı.

Emlakçılar şunları ifade etti: “Ucuz daireler, 1-1,5 milyon TL’lik, 2 milyon TL’lik daireler satılmaya başlandı. Çok eski binalar, yıkımı yaklaşmış binalar…

Şu an konut kredilerini özellikle devlet bankaları vermiyor. Özel bankalar ilk eviniz ise yüzde 80’ine kadarını veriyor ama yüzde 4-5’leri bulan faiz oranlarıyla. Bir kısım oturmak için, bir kısım da oturalım yıkılır da yeni bina yapılınca bir daire düşer umuduyla alıyor. Bir süre sonra bunları da alamama durumu olabilir, bence alsınlar.”