Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’a 200 km mesafede bulundu: 15 milyon yıl öncesine ait!

15 milyonluk balık fosili görenleri hayrete düşürdü.

15 milyonluk balık fosili

Diyarbakır’a 200 km mesafede bulundu: 15 milyon yıl öncesine ait!

 

Adıyaman‘ın Besni ilçesi Oluklu köyünde bir vatandaş tarafından bulunan 15 milyonluk balık fosili, Adıyaman Müzesi’nde vatandaşların ziyareti için sergilenecek.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, 8 santim uzunluğundaki balık fosilinin, Orta Miyosen Dönemine ait olduğunu ve günümüzden 15 milyon yıl öncesine ait olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Diyarbakır'a 200 km mesafede bulundu: 15 milyon yıl öncesine ait!

15 milyon yıl öncesine tarihlenmekte

Fosil hakkında bilgi veren Alkan, “Adıyaman’ın Besni ilçesinde bir vatandaş tarafından bulunan balık fosili, Adıyaman Müzesi’ne getirildi. Kayaç üzerindeki balık fosili yaklaşık sekiz santim uzunluğunda, kılcal damarları ve yüzgeçleri belirgin bir vaziyette görülüyor. Orta miyosen dönemine tarihlediğimiz bu fosil günümüzden yaklaşık 16 milyon ve 11.6 milyon yıl arasına tarihlenmekte, yani günümüzden 15 milyon yıl öncesine tarihlenmektedir. Bu fosiller göl ve akarsu çöküntülerinin oluştuğu yerlerde görülmektedir. Çok önemli bir fosil olarak karşımıza çıkıyor. Daha sonraki dönemlerde teşhirde sergilenmek üzere ziyaretçilerin beğenisine sunulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'a 200 km mesafede bulundu: 15 milyon yıl öncesine ait!