Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Babasından öğrendiği taktik ile dünya 3’üncüsü oldu

Muş’un Hasköy ilçesinde yaşayan Hamdullah Onay, Bursa’da Türk Dama Federasyonu (TÜDAF) tarafından düzenlenen “23. Uluslararası Türk Dama Şampiyonasında” dünya 3’üncüsü oldu.

Babasından öğrendiği taktik ile dünya 3’üncüsü oldu

Muş’un Hasköy ilçesinde asırlar önce oynanmaya başlanan dama oyunu yüzyıllardır kuşaktan kuşağa aktarılarak, yörede gencinden yaşlısına herkesin büyük tutkusu oldu. Bu kültürde yetişen 55 yaşındaki Hamdullah Onay, Bursa’da düzenlenen 23. Uluslararası Türk Dama Şampiyonası’nda babasından öğrendiği taktik oyun ile dünya 3’üncüsü oldu. Dama oyununun yüzyıllardır kuşaktan kuşağa aktarıldığını ifade eden Hasköy Belediye Başkanı Hikmet Karayel, hedeflerin yeni turnuvalarda dereceler almak olduğunu belirterek, “Dama ilçemizde eski bir kültürdür. Dedelerimiz bu oyunu oynuyordu. Bizim kahvehanelerde sadece dama oynanıyor. İlçe halkımız dama oyununa çok meraklı. En büyük sevdaları damadır. Bu sene yapılan dünya şampiyonasında kardeşimiz dünya 3. oldu. Hasköy’de damaya karşı büyük bir sempati var. Dama sayesinde gençlerimizi kötü alışkanlıklardan da koruyoruz. İnşallah bundan sonraki turnuvalarda daha güzel dereceler alırız” şeklinde konuştu.

Babasından öğrendiği oyun ile dünya 3. olduğunu söyleyen Hamdullah Onay, yeni hedefinin ise dünya şampiyonu olduğunu belirterek, “Bu yıl Bursa’da düzenlenen dama şampiyonasında dünya 3’üncüsü oldum. Dama güzel bir oyundur. Çocukluğumdan beri oynuyorum. Bu ilçede bir kültürdür dama oyunu. Dama sabrı ve düşünmeyi öğretiyor. Aslında ilk babam oynuyordu. Ben de babamdan öğrendiğim oyun ile dünya 3.’sü oldum. Hedefim dünya şampiyonu olmak” dedi.