• RAMAZAN ORUCUNUN FAZİLETİ

  RAMAZAN ORUCUNUN FAZİLETİ
  ŞEVKET KOYUNCU

   

  Ramazan orucu müminlerin kurtuluşuna vesiledir. Allah Rasulü sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz şöyle buyurmuştur:

  “Aziz ve Celil olan Allah buyurdu ki: 'Oruç hariç, insanın her ameli kendisi içindir. Oruç ise benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim’

  Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet birisi ona söver ya da çatarsa 'ben oruçluyum' desin.

  Muhammed'in nefsi kudret elinde olan Allah' a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu Allah katında misk kokusundan daha güzeldir. Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Biri iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır."(Buhârî,Savm 9:Müslim, Sıyam 163)

  İki özel ay olan Receb ve Şaban ile hazırlandığımız bu rahmet ayında tuttuğumuz ve tutacağımız oruçlarla hem fert hem de ümmet olarak arınıyor, manen dirilmeye büyük bir adım atıyoruz. Şu hadis-i şerif Ramazan orucundaki büyük ihsanların en açık delilidir:

  "Oruçlunun uykusu ibadet, susması tespihtir.

  Amellerinin karşılığı kendisine kat kat fazlasıyla verilir. Onun duaları makbul, günahları mağfurdur."(Ali el-Müttaki,Kenzü'l-Ummâl,nr.23562)

  Âlimlerimizin naklettiğine göre Sahabe-i Kiram Efendilerimiz, daha yılın yarısından itibaren Ramazan-ı Şerif'e kavuşmaları için dua ederler, sonraki yarısında ise oruçlarının kabul edilmesi için Yüce Mevlâ'ya yakarırlardı. Orucun müminlere farz olduğunu bildiren ayette Hak Teâlâ mealen şöyle buyurur:

  "Ey iman edenler! Oruç sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki sakınırsınız."(Bakara 183)

  Görüşmek dileğiyle

  NOT: Mavi renge dönmek adına kendimiz ve sevdiklerimiz için maske, mesafe, hijyen kurallarına lütfen uyalım uymayanları uyaralım.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen