• ALIN TERİ OLMAZSA KAZANÇ OLMAZ

  ALIN TERİ OLMAZSA KAZANÇ OLMAZ
  ŞEVKET KOYUNCU

   

  İnsan hayatı aslında başlı başına bir eğitim sürecidir. Bir kişi dünyaya geldiği andan itibaren sürekli bir şeyler öğrenir. Etrafımızdaki her şey bizim öğretmenimizdir yani. Annemiz, babamız, akrabalarımız, komşularımız, arkadaşlarımız ve daha niceleri...

  Bu hayattaki en önemli öğretmenlerden biri de alın terimiz, yani tecrübelerimizdir.

  Alın teri dökmek zaman zaman zahmetli gelebilir. Ama büyüklerimiz "Zahmet olmadan rahmet olmaz" diye de boşuna dememişler.

  Çünkü bu alın teri, yani bu zahmet insana çok şey öğretir. Herhangi bir işte sonuca nasıl ulaşacağını öğretir mesela. Sonra biraz daha ter akıtarak sonuca daha verimli bir şekilde nasıl ulaşacağını öğrenir insan.

  Yani zamanla, ter akıtmaya devam ettiği müddetçe yaptığı işte ehil hâle gelir, usta olur. Alın teri akıttığı o süreç onun eğitmeni, hocası olmuştur.

  İşte zahmetin rahmeti budur. İnsanı pişirir, olgunlaştırır ve ehil hâle getirir.

  Kısa yoldan köşeyi dönmeye, kolay yoldan kazanç elde etmeye çalışmak ise (Futbolda oynanan bahis, milli piyango, kumar, borsa ve kripto para gibi ) insanı sonu belirsiz bir uçuruma sürükler.

  Bu yolda tökezlemek ve hatta uçurumdan aşağı yuvarlanmak muhtemeldir.

  İşte bu yüzden maddi ve manevi hesap kitabını yapan, sonunu düşünen kişi kahraman olur diye düşünüyorum. Ya siz?

  (RABBİME EMANET OLUNUZ)

  Şimdiden Bayramınız şeker tadında geçmesi dileğiyle görüşmek üzere…

   

  NOT: 8 Yıl aradan sonra 3. lig’den 2. lige çıkan Diyarbekirspor’un Şampiyonluğu’nu canı gönülden kutlarken emeği geçenlere binlerce kez teşekkürler.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen