Şehmus KIZILASLAN

BÖLGEDEKİ İL KARATE CAMİASINA BÜYÜK SİTEM…

BÖLGEDEKİ İL KARATE CAMİASINA BÜYÜK SİTEM…

 

Büyük bir sitem yakın Bölge ilimizde bulunan KARATE camiasına..

Gelenler baş üstüne

Gelmeyenler ise NEDEN?

Ben söyleyeyim isterseniz size. Karate sporunun olmazsa olmazı "DAN Eğitim Seminerleri” mecburi olsaydı tüm Türkiye Diyarbakır’da olurdu değil mi?

Ama..?  Bence Federasyon tarafından  kolaylık sağladığı için katılım az oldu diye düşünüyorum doğru mu?

KARATE Sporununun önemli ikinci organizasyonuna  Diyarbakır olarak ev sahipliği yaptık. maalesef öz eleştiri vermek adına başta Diyarbakır ili ve ilçesi olmak üzere ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gelmeyen illerimiz SINIFTA KALDINIZ…

Bu sadece Diyarbakır ili ve ilçesindeki Karate camiasına yapılan bir  organizasyon değildir.

Tüm Türkiye'ye ve özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesine yakın ve ortak lokasyon olan  DOĞUNUN PARİSİ  DİYARBAKIR ili seçildi.

İlimizde yapılan DAN Eğitim seminerine, hem Türkiye Federasyonu Başkanı Aslan Abid Uğuz'un burada olması hem de Karate'ye uzun yıllarını veren Türkiye Karate Milli Takımlar Teknik Direktörü Adnan Şamdan'a Dan Eğitim ve Yönetim kurulu üyeleri Vedat Yolay ve İsmet Turna' hocalarımıza da büyük haksızlık olmadı mı sizce?

Doğrusu katılımın az veya çok olması onlar için fark etmiyor onlar işini en güzel şekilde yapıyorlar.

Böylesine Türkiye Karatesinde değerli ve Tecrübeli hocalarımızın vermiş oldukları  eğitimlerinden yararlanamamak üzücü ve büyük bir eksiklik bence. Ben bir gazeteci, bir spor adamı ve futbol Antrenörü olarak bunu hep düşünüyorum.  İnsanlar  böyle gelişim eğitim seminerleri almak için yurt dışına giderek yüksek maliyetler ödüyor. Bunu  kendileri içinde olsa ve kendi meslekleri içinde olsa tecrübe kazanmak adına yapıyorlar. Her zaman söylerim hangi meslek hangi iş olursa olsun tecrübe kazanmak adına ve söz sahibi olmak adına "Eğitim Şart".

Evet karate sporu ile ilgilenen değerli ve tecrübeli bir hocamla konuşma fırsatım oldu. Öyle güzel bir şey söyledi ki sizlerle paylaşayım.  Hocamız dedi ki;

“Biz Japonya'ya gitmiyoruz. Japonya'daki Tecrübeli hocaları ülkemize davet ediyoruz hem maliyet az  katılım yüksek oluyor..”

Değerli hocalarımız,

Eğitim evinize kadar gelmişken ve burada  yapılan iki günlük eğitime  katılmanız Bölge karate sporu için fayda sağlamaz mıydı?

Devamlı deriz ya " Eğitim Şart " evet gerçekten eğitim şart.

"DAN Eğitim ve Elit sporcu çalışma Semineri evimize kadar gelmişken maalesef katılım sağlamadınız. Başta da belirttiğim gibi gelenler baş üstüne gelmeyenler bu güzel organizasyondan eksik kaldı.

Diyarbakır Karate il Temsilci Nevzat Bozkuş tarafından tüm yakın illerde bulunan Değerli Sensei'leri ve İl Temsilcilerini tek tek telefon ile aradığını da ifade etti. Bu organizasyonun duyulmama ihtimali yoktu. Ayrıca Diyarbakır'a en uzak illerimiz 3 ile 4 saatlik bir yol.

Güneydoğu ve Anadolu Bölgemizde tüm illerimize ortak lokasyon bakımında önemli bir kent olan Diyarbakır ilimize çok zor şartlar altında ve Türkiye Karate Federasyon tarafından bir organizasyon istedik ve bizleri kırmayıp ikinci kez verildi.

Türkiye'de 60'a yakın Spor Federasyonu var. Bölgemize veya ilimize bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar az organizasyon yapıldı. Ama Türkiye Karate Federasyonu  Diyarbakır ilimize ikinci kez Büyük bir organizasyon daha verdi. İlki 2019 yılında Türkiye Karate Şampiyonası sonrası gerçekleşti. Şimdi ise ikinci kez " Dan Eğitim Seminerine" ev sahipliği yaptık. Gerçekten "Eğitim Sart".