Sabri ÖZCAN

SabriÖZCAN
KUR’AN VE TOPLUM

“Şüphesiz Kura-ı Kerimi kadir gecesinde indirdik öğüt alıp ve kötülüklerden korunasınız diye indirdik.” İnsanlar hayatlarını Kuran-ı Kerime göre düzenledikleri takdirde hem dünya hayatı hem de ahiret hayatlarını kurtaracaklardır.

 

Toplumun yani insanların en büyük eksikliği Kur’an okumamasıdır. Aslında Allahü Teâlâ’yla Kuran insan arasında öyle bir bağ vardır ki: Allah Kuran-ı Kerimde insanlara iyi davranmayı, namazını kılmayı, orucunu ve zekâtını vermeyi ve ömründe bir seferde Hacc ibadetini yapmasını öğütlemiştir. Müslümanlar kendi üzerine farz olan ibadetlerini yapmayı bırakır Müslüman kardeşinin dedikodusunu yapmaktadırlar. Önemli olan Kuran-ı Kerimi okuyup uygulayabilmektir önemli olan. Lütfen nefsimize uymayalım nefsimize uyarsak nefsimiz bize hep kötü şeyleri emreder ve yaptırır. Kura-nı Kerim aydınlık ve ışık yoludur. İnsanların görmesini istemediğin şeyi yalnız kaldığın zaman yapma diyor sevgili peygamberimiz.

 

Kuran-ı Kerim insanın rehberidir ışığıdır yol göstericisidir. İnsanı kötü huylarından arındırır ve bir hidayet rehberidir. Toplum ve Kuran-ı Kerim ayrı ayrı yerlerde artık. Kuran-ı Kerim evlerde muhafazalı yerlerde duruyor. Bakın ne güzel Kuran-ı Kerimim var diyorlar. Kuran-ı Kerim’in dışı kadar kadar içidir önemli olan çünkü içinde var güzel sözler dış kabında değil içinde vardır Toplumla Allah arasındaki bir kitaptır o Allahın bizden neler istediğini biz Müslümanlara ileten bir kitaptır.

 

İnsanları karanlıklardan aydınlığına çıkarır. Bir hidayet ışığıdır Kuran-ı Kerim bizim bilmediklerimize bize öğretir bizi yaradana karşı nasıl kulluk yapacağımızı öğretir. Allahın bizden neler istediğini öğreten bir eşsiz ve sonsuz bir hazinedir o.Bir iman ışığıdır. Müminlerin lambasıdır. Toplumun yol göstericisidir. Günümüzde Müminler Kuran-ı Kerim okumaktansa daha çok televizyonlarda magazin programları seyredilmekte. İsâm unutulmuş ve kendi dinini bilmeyen ve araştırmayan bir toplumuz maalesef.

 

Ve en önemliyse de Allah korkusu kalmadı içimizde Allah’tan korkmuyorsan dilediğini yap diyor sevgili peygamberimiz! Anne Baba dinini doğru düzgün bilmiyor ki! Evladına ne öğretsin? Toplumda helal haram kavramı kalmamış Kuran-ı Kerimi herkes kendisine göre yorumlamış. Ama Allah’ın ayetleri şakaya gelmez. “Allah hesabı çok çabuk görendir. Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin Şüphesiz o (sabır ve namaz), Allah’a kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelen bir görevdir.”(Bakara Suresi 6)

 

“Sakın şeytana uymayın şüphesiz şeytan sizin düşmanınızdır. Ve meleklere: Âdem’e secde edin dedi Melekler hemen secde ettiler yalnız iblis kibirinin esiri oldu ve secde etmedi inkârcılardan oldu. Beni çamurdan yarattın insanı ise ateşten yarattın bende senin mümin kullarına tuzaklar kuracağım ve senin yolundan çevireceğim dedi.” Bana Salih amelde bulunan kullarımı benim yolumdan çeviremezsin buyurmuştur yüce Allah. Şeytan kendisi gibi saptırdıklarıyla beraber kıyamet günü onlarla beraber cehenneme girecektir. “Ey inanlar! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allahın anmaktan alıkoymasın. “

 

 

“Ey âdem sen ve eşin, çenette oturun ikinizde ondan dilediğiniz yerde bol bol yeyin, fakat şu ağaca yaklaşmayın zalimlerden olursunuz.”

 

“Fakat şeytan ayaklarını kaydırdı, içinde bulundukları cennet yurdundan çıkarılmalarına sebep oldu. Biz de: Birbirinize düşman olarak inin, orada belirli bir vakte kadar sizin için bir karar yeri ve nasip vardır dedik.”(Bakara Suresi 5)

“Âdem Rabbinden öğrendiği kelimelerle tövbe etti. Allah’ta tövbesini kabul etti. Muhakkak O tövbeyi, çok kabul eden, çok esirgeyendir.(Bakara suresi 5)

Siz kitabın bir bölümüne inanıp diğer bölümüne inanmıyor musunuz? Öyle ise imanınız size ne kadar kötü şöyle emrediyor. (Hani Selim Sırrı Tarcan’ın bir sözü vardır:  Hayat doğumla başlayan, ölümle biten okuldur ki, orada herkes hem öğretmen hem de öğrencidir. İ.Gürpınar shf.72)”

 

“Allah’a inanıp yararlı işler yapanlara, altlarından ırmaklar akan cennetler vereceğimi müjdele Cennete herhangi bir meyveden tattıklarında, Bu daha önce rızıklandırıldığımız şeydir derler. O rızık birbirinin benzeri olmak üzere cennette, kendilerine sunulacak. Orada çok temiz zevceler onlarındır. Hem onlar cennette ebedi kalacaklardır.(Bakara Suresi 4)”

 

“Bugünün müminlerin Kuran-ı Kerim okumak yerine davetlerde ve balolarda, vakit geçirmektedirler. Siz cansız iken size can veren Allahı nasıl inkâr edersiniz? Sonra sizi öldürecek, tekrar sizi diriltecek ve sonunda o’na döndürüleceksiniz. (Bakara Suresi 4)”

 

Yaptığımız her işte Allah’ın rızasını kazanmak için çalışmalıyız. Kuran-ı Kerim insanı karanlıklardan aydınlıklara çıkarır. Yüce kitabımızın son peygamberimiz Hz. Muhammed aracılığıyla gönderiliş amacı Kuran-ı Kerime göre bir hayat sürmektir.  Peygamber efendimiz buyurdular ki: Size iki şey bırakıyorum onları yaptığınız sürece yolunuzu şaşırmazsınız. Biri benim sünnetim Biri de Kuran-ı azim şan.

 

İnkârcılar dediler ki: Bize sayılı birkaç günden sonra ateş değmeyecektir. Yoksa Allah tarafından bir söz mü aldınız haydi öyle ise delilinizi getirin. Rahman’ın Salih kulları müstesna. Allah elbette yalancıları çok iyi bilir. Ne kötü varış yeridir o cehennem. Başınıza gelenler ellerinizle yapıp ettiklerinizden dolayıdır. Allah insanı yaratmış sonrada başıboş bırakmamıştır. İnsanın dünyaya gönderiliş amacı ve gayesi Rabbine kulluk için gönderilmiştir ve yapacağı tüm işlerden rabbine karşı sorumludur.

 

Rabbim hem bu dünya hayatımızı hem de ahiret hayatımızı ve cennet hayatımızı iyi edenlerden eylesin inşallah. 

 

Yazarın Diğer Köşe Yazıları