Hasan YOSUNKAYA

KÖY OKULLARI AÇILSIN MI ??

 

KÖY OKULLARI AÇILSIN MI ??

 

      Bay Bay Kemal ve masasının paydaşları meydanlara çıkmış,köy okullarını yeniden açacağız.

 Diyorlar. Önce 6 sonra 7 daha sonra 9 'lı olan masanın sakinleri-paydaşları meydanlarda bas bas bağırıyorlar.Bizi iktidar yapın 100 bin öğretmen  atayacağız.Köy okullarını yeniden açıp bu öğretmenleri köye atıyarak bu öğretmenler köylere hizmet edecek,bu yetmiyor,

ziraaat mühendisi de köylerde istihdam edeceğiz.

   Eyvah bunlar hala KÖY ENSTİTÜLERİNİN. Yaşama geçirildiği 1940'lı yıllara gidiyorlar.Dünya-alem ileri giderken bunlar geri geri gidiyorlar.

   Son 21 yılda yani AK Parti iktidarında,her öğretmenin,

mühendisin arabası olduğunda haberileri yoktur.En ucra köyde ki okulu açıp ,o köye atanan öğretmen  köye yerleşmez ,şehire yerleşir.Sabah arabasına atlar köye gider okuldaki öğrencilere dersini verip hiç köylü ile muhatap olmadan geri şehire döner.Şu an açık olan köy okullarının durumu budur.Bu gelişmiş imkan ve  şartlarda siz hiç bir öğretmen ve ziraat mühendisini köyde ikamete zorlıyamazsınız. Eğer öğretmen ve ziraat mühendisi köyde ikamet etmezse köylüye sosyal ve kültürel hiç bir katkısı olmaz.

    Eskide, yani AK Partiden önce köye atanan öğretmen köyde ikamet etme zorunda kalıyordu.

Çünkü şehire günübirlik  gidip

-gelme imkanı yoktu.Eskide Köye atanan öğretmen,ziraatçı veya ebe köyde ikamet ediyordu.Köylü ile iç içe,komşu olarak yaşıyordu.

Bilgilerini köylü ile paylaşıyorlardı,

kahvede,köy odasındaki sohbette ,düğünde-dernekte

köylü ile birlikte olan bu kamu görevlileri halka örnek oluyorlardı.Şimdi köye atanan ve atanacak olan öğretmen,ziraatçı ve ebe köyde ikamet etmediği için köylüye sosyal ve teknik yönde bir katkısı olamıyor.

  AK Partiden önce  köy yolları çamur çukurdu.2002 den sonra tüm köy yolları yapıldı ,

asfaltlandı.Köyler ulaşılmaz erişilmez yerleşim yeri değil büyük şehirlerin mahallesi oldular.Şehrin merkezi ile köyler arasına yocu taşıyan belediye otobüsleri  hizmette girince köylerin şehirden farkı kalmadı.

   2002 den önce ilçe ile il arasındaki yol ,hatta bazı şehirler arası yol ne idiyse şimdi köy ile ilçe veya il arasındaki yol odur.

Muhalefete tavsiyem oy getirecek başka bir  hizmeti  anlatın .Köy Enstitüleri dönemi 1950 de kapanmıştır.

   Ben 1979 da Ergani- Kesentaş ortaokuluna  öğretmen ve okul müdürü olarak atandığımda, Kesentaş-Ergani arası 15 Km.yolu yaya gidip- gelme imkanı olmadığı gibi normal ulaşım aracı da yoktu.Sabah köydeki minibüs şehre yolcu götürürdü akşam da şehirde köye yolcu getirirdi.

Şehirde oturan öğretmenin veya diğer komu görevlileri ters işliyen ulaşımdan faydalanamadıkları için köyde ikamet etme zorundaydılar. Ben ve köyde görev yapan diğer tüm kamu görevlileri ilk ve  ortaokulda görevli tüm öğretmenler zorunlu olarak köyde ev kiralıyarak kalıyorduk.

   Ders bitince köy kahvesine gidip köylü ile hesbihal ediyorduk.

Tecrübe ve bilgimizi köylü ile paylaşıyorduk.Köylülerle kalıcı dostluklar kuruyorduk.Biz tüm köylülerin isimlerini bilirdik.Eve lazım olan ihtiyacımızı doğrudan köylüden alıyorduk.

   Şimdi ise durum farklıdır.Doğup büyüdüğüm Çermik Alakoç (Karto) köy ilkokulu şimdi açıktır.Bu okula atanan öğretmenler  ve sağlık evine atanan ebe Çermikte ev kiralamış ilçede ikamet ediyorlar.

     Sabahleyin köyde görevli öğretmen ve ebe arabaları ile veya ortak araba ile gelip görevlerini yapıp mesai bitiminde hiç bir köylü ile karşlaşmadan,

görüşmeden şehire geri dönüyorlar.Şimdi hal bu iken 10 hanelik köye de öğretmen atayacağız diyorsunuz.Amacınız köylü ile eğitimli olan öğretmen,

ziraatçi ve ebe ile kaynaşmaları mı ? Köy çocukları köyde eğitim  almasını mı ? Amacınız nedir ?

   Köy çocuklarını taşıma ile şehire getirmekle,köylüden bir kuruş almadan ,yemeklerini de vererek ,çocuklarını şehir çocukları ile birlikte aynı ortamda eğitim görmelerini sağlıyarak onların sosyalleşme  imkanını elde ediyorlar.

  Köy okullarını açıp köye öğretmen göndererek köy çocuklarını yeterince sosyalleşmemelerini mi istiyorsunuz ? Bu nasıl köylüyü sevmekmiş ?

    Siz bugünkü Türkiye'de köye hangi kamu görevlisini  gönderirseniz gönderin o köyde ikamet etmez.