Melek KESKİNKILIÇ

Meme Kanseri

Meme Kanseri

    Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kadınlarda görülen en sık kanser türü. Ülkemizde her sekiz kadından birine meme kanseri teşhisi konuyor.

   Özellikle 65 yaş üstü kadınlar, ailede meme kanseri öyküsü olanlar, erken adet olanlar (12 yaş öncesi), menopoza girenler meme kanseri riski bu kişilerde fazla.

   Kadınların yaşamını tehtid eden, yaşam kalitesini düşüren meme kanserinde erken teşhis ve beslenme çok önemli.

Meme Kanserinin Belirtileri?

Meme cildinde kızarıklık, morluk, damar genişlemesi

Meme başı ve çevresinde, renk ve şeklinde değişiklik

Meme başından kanlı veya kansız akıntı gelmesi

Meme büyüklüğünde veya şeklinde değişiklik

Memede veya memeye yakın olan kol altında şişlik

Memede iki haftadan uzun süre ele gelen sertlik veya kitle

Meme Kanserinde Beslenme nasıl olmalı?

   Yağın direk kanserle ilişkisi olmasa bile ay çiçek yağı, mısır özü yağı, tereyağı gibi doymuş yağlar riski artırıyor. Zeytinyağı, balık yağı, sert kabuklu kuruyemişler tüketmek meme kanserine yakalanma riskini azaltır.

   Protein özellikle hayvansal protein tüketiminin içeriğindeki doymuş yağ fazlalığından kanser riskini artırır. Yağsız et, balık ve süt ürünleri tüketmek protein seçimi için daha doğru olacaktır.

   Sebzelerde bulunan kanser önleyici maddelerin aşırı pişirme sonucu yok olduğu; bu yüzden yenilenebilenler çiğ tüketilmeli yenilemeyenlerde az suda hafif yumuşayıncaya kadar pişirilmesi yeterli olur.

   Barbunya, bezelye, soya fasulyesi tüketen ülkelerde kadınların meme kanserine yakalanma riski düşük olduğu da ifade edilmekte.

   Çay şekeri, çikolata, fast-food tarzı basit karbonhidratlı besinler yerine kompleks karbonhidratlı, posa içeriği yüksek besinler tercih edilmeli. Günlük beslenmende kepekli tahıl ürünleri, kuru baklagiller, taze sebze ve meyveyi fazla tüketmen vücuduna yeterli posa alımını sağlar.

   Çaydaki kateşinler kanser riskini azaltır. Yeşil çay kateşinlerden zengin ancak çayın olumsuz etkisini gidermek için yemeklerden yarım saat önce tüketin.

   Meme kanserini önlemede önemli faktörlerden biride emzirme. Emzirme hem annenin hem de emzirdiği kızın meme kanseri riskini azaltır.

   Haftada 3-4 kez 180 dakikalık yapılan egzersizin kanser riskini azaltır.

   Besinlerin tütsülenmesi, ızgarada ateşe çok yakın pişirilmesi, tuzlanması, salamura ve turşu şeklinde saklanması kanserojen maddelerini ortaya çıkarır.

   Meme kanserine yakalanmadan önce belirtilerini dikkate alarak evde kendi kendinizi sürekli muayene edin. Korkmayın her şeyi halledebilecek güce sahipsiniz.

                                                                                KORKMA FARKINDA OL!

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Köşe Yazıları