• SANATTA BAŞ KÖŞE; DİYARBAKIR

  SANATTA BAŞ KÖŞE; DİYARBAKIR
  İhsan İPEK CANKURT

  SANATTA BAŞ KÖŞE; DİYARBAKIR

   

  Pandeminin insan hayatını altüst ettiği gibi kültür, sanat ve edebiyatı da yerinde duraksattığı son iki yılın ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Feqîyê Teyran'a adadığı Kültür Sanat sezonu çerçevesinde Pazar günü saat 15:00'te Sümerpark Sanat Galerisi'nde tanımakla ve kardeşi, arkadaşı, dostu, sanat yoldaşı olmaktan onur duyduğum Diyarbakırlı Hattat - Kaligrafi Eğitmeni ve Bestekâr Mehmet Han Akan'ın 125 farklı eser ile açtığı "Çizgide Ahenk ve Zerafet Hat Sergisi" açılışı yapıldı.

  2015 yılında tanışma şansına nail olduğum Hattat Mehmet Han Akan ile gerek Diyarbakır'da gerek İstanbul'da birçok defa yanyana gelmiş ve muhabbet etme şansına erişmiş biri olarak,  duyduğum memnuniyetle sergi salonuna birgün öncesinden uğramış, hem dünya hem ahiret adına muhteşem bir sanat işleyişi olan tablolara gözatma ve anlama fırsatını bulmuştum. 

  İstanbul'da ikamet ediyor olmasına rağmen Diyarbakır'dan kopamayan, sık sık Diyarbakır'a gelip giden, Diyarbakır'daki sosyal, kültürel ve edebi faaliyetlerden geri kalmayan aynı zamanda DİYŞAD/Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği üyesi olan Mehmet Han Akan, Diyarbakır'ın kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerinde emek harcamış, katkılarda bulunmuş ve çokça zaman harcamış has tabiriyle bir Diyarbakır sevdalısı. 

  Pazar günü DİYŞAD Yönetim Kurulu üyeleriyle açılış programına katılmak için sergi alanına icabetle sergiye gösterilen ilgi, beni fazlasıyla memnuniyetkâr kıldı. Görülen şuydu ki; kültürel, sanatsal ve edebi faaliyetlere bir hayli aç kalmışız, özlemişiz, sanatsever Diyarbakır halkı fazlasıyla özlem içinde...

  "Çizgide Ahenk ve Zerafet Hat Sergisi" açılış programına icabet eden ve açılış kurdelesini kesen Vali Münir Karaloğlu, kıymetli hemşehrilimiz Mehmet Han Akan'ın açılacak Hattat Hâmid Aytaç Hat Müzesi Ve Atölyesi'nde kendi memleketinde yeni hattatları yetiştireceğini de müjdelemiş oldu.

  Hattat Mehmet Han Akan'ın son beş yılda hazırladığı muhteşem eserlerin sergisiyle beraber Hattat Hâmid Aytaç'ın yad edilmesi, yüzyıl öncesinden bugüne varlığının ve sanatının hissettirilmesi, Diyarbakır hat sanatı hazinesinin farkında olunması konusunda önemli bir vurgu oldu. 

  Vali Münir Karaloğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp, Büyükşehir Belediye Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Çelik ve birçok protokol üyesiyle beraber DİYŞAD Başkanvekili Hüseyin Acar, DİYŞAD Genel Sekreteri Mehmet Tanrıkulu ve birçok Stk başkanı, gazeteci katıldı. Sanatsever halkın ilgisi ve sergilenen eserlere hayranlığı, bariz dikkate takıldı.

  Mesleğe atıldığı ilk yıllarda hususi tercihiyle görev yerini İstanbul'u seçmiş, uzun yıllar farklı kurslarda hat eğitimi almış ve sülüs, celi sülüs, nesih, celi nesih ve rika dallarında icazet almış Mehmet Han Akan, 2011 yılından beridir İstanbul/Eyüp Sultan Hat ve Sanat Merkezi'nde eğitim vermekte, hat ve kaligrafi dalında öğrenciler yetiştirmektedir. İstanbul'a yolum her düştüğünde muhakkak ziyaret ettiğim ve üstün misafirperverliğiyle mahçubiyet hissettiğim üstad Mehmet Han Akan ile dost ve hemşehrili olmaktan bugün bir daha gurur duydum, her zaman da gurur duyacağım. Sanatına hayranlığımı ifade etmekte, kelimeler kifayetsiz!

  Diyarbakır, kültür/sanat, edebiyat ve müziğiyle ender bir şehirdir. Ne mutlu ki; bu şehir Mehmet Han Akan ve onun gibi yüzlerce edebi şahsiyete ve sanatçıya/sanatkâra sahiptir. İnsan doğup büyüdüğü topraklara her zaman kendini borçlu hisseder. Bu hissiyatla yola koyulup şehrinin kalkınmasına, hakkettiği gibi tanınmasına, gelişmesine ve anılmasına katkıda bulunmak ister. Hattat Mehmet Han Akan, vefa borcunu en güzel haliyle ödeyen ve sanatıyla şehrine değer katan kıymetli bir sanatçı, teşekkürü fazlasıyla hakkeden ender bir şahsiyet. Gerek şahsım, gerek şehrim  ve temsil ettiğim DİYŞAD/Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği adına defaatle kutluyorum, daimi başarılar diliyorum.

  ihsanipek2100@gmail.com

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen