• YARDIM ZAMANI

  YARDIM ZAMANI
  Hasan YOSUNKAYA

  YARDIM ZAMANI

   

  -KIZILAY

  -İHH

  -MEMUR -SEN

      Türkiye'nin dünya çapındaki bu üç sivil toplum kuruluşunun yöneticileri  bir an önce, bir araya gelerek,başta Filistin  ve Mescid-i Aksa olmak üzere ,  dünya'nın neresinde zulum varsa müdahale etmek, zulum bitene kadar orada kalmak.

   

  KIZILAY: Kurulduğu 1868 yılından bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak için önemli görevler üstlenen Türk Kızılay, kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında faaliyet sunar.

  Ulusal Afet

  Türk Kızılay, ülke çapında yaygınlaştırdığı afet müdahale ve afet lojistik sistemleri ile dünyanın en iyi afet örgütlenmelerinden birine sahiptir.

  Kan Hizmetleri

  Türk Kızılay, Bölge Kan Merkezleri, Kan Bağış Merkezleri ve mobil kan bağış araçları ile ülkemizin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılardan karşılamayı hedeflemektedir.

  Uluslararası Yardımlar

  Türk Kızılay son 10 yılda 78 farklı ülkede doğal ve insan kaynaklı afetlere müdahale etmiş, kuruluşundan bugüne 137 ülkeye  yardım eli uzatmıştır.

  Sosyal Hizmetler

  Türk Kızılay ülke genelinde hizmet veren Şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerinin yanında olur.

  Sağlık Hizmetleri

  Türk Kızılay modern teknolojilerinin uygulandığı hastaneler ve tıp merkezlerinde uzman sağlık kadroları ile hizmet vermektedir.

  İlk Yardım

  Türk Kızılay, bünyesindeki İlk Yardım Merkezilerinde düzenlediği eğitim programları ile toplumda ilk yardım bilincinin yaygınlaşmasını hedeflemektedir. 

  Gençlik Hizmetleri

  Kızılaycılık ve yardımlaşma kültürünün erken yaşlarda gelişmesi için eğitim çalışmaları yürüten Türk Kızılay,  aynı zamanda Şubeleri aracılığıyla Gençlik Kolları, Üniversite Kulüpleri - Toplulukları a

  Göç ve Mülteci Hizmetleri

  Türk Kızılay Göç ve Mülteci Hizmetleri kapsamında geçici koruma altındaki kişilere barınma, beslenme, psikososyal hizmetler sunar.

  Maden Suyu

  Kızılay Maden Suyu’nun satışından elde edilen gelirin fazlası Türk Kızılay’ın sosyal yardım ve afet müdahale hizmetlerinde kullanılır.

  Çadır ve Tekstil

  Kızılay Çadır & Tekstil; modern üretim tesisleriyle, sunduğu yeni ve modern modeller ile sektörde söz sahibi olmuştur.

   

  MEMUR-SEN:

  Türkiye’nin en büyük emek hareketi olan Memur-Sen Konfederasyonu’nun tarih sahnesine çıkmasına yönelik ilk büyük adım, eğitimci, şair-yazar Mehmet Akif İnan ve arkadaşlarının 14 Şubat 1992 tarihinde Eğitimciler Birliği Sendikası’nı kurmasıyla atılmıştır. Ardından, Birlik Haber-Sen, Bem-Bir-Sen, Sağlık-Sen, Enerji Bir-Sen, Kamu Büro-Sen, Öz Büro-Sen ve Tok-Sen’in kuruluş işlemleri gerçekleştirilmiş ve Memur-Sen ailesinin yapı taşları birer birer oluşturulmuştur. Memur Sendikaları Konfederasyonu, soğuk savaşın kutuplarından ve penceresinden bağımsız olarak toplumsal dinamiklere, tarihi ve dini mirasın getirdiği hassasiyetlere sahip, yerli ve milli bir ses olarak 9 Haziran 1995 tarihinde kuruluş işlemlerini tamamlamıştır.

    Türkiyenin en büyük stk'sı olarak bünyesindeki insan potansiyeli,maddi kaynak ve dava endişesi dünya çapında hizmet yapacak bir sivil toplum kuruluşudur.

   

   

   

  İHH İNSANİ YARDIM VAKFI:

   

  Kurumsal:

   

  İHH İnsani Yardım Vakfı; bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere 1992 yılından bu yana çalışmaktadır. Gönüllü faaliyetlerle başlayan ve 1995 yılında kurumsallaşan bu çalışmalar kısa sürede 123 ülkeye yayılmış ve Türkiye’den tüm dünyaya ulaşan bir hayır köprüsü olmuştur.

   

  İHH İnsani Yardım Vakfı misyonunu gerçekleştirirken tüm dünyada öncelik sırasına göre;

  Savaş ve savaşın etkisinin sürdüğü bölgelerde

  Afet bölgelerinde

  Yoksulluk olan ülke ve bölgelerde, faaliyet yürütmektedir.

   

  Misyonumuz

   

  Yeryüzünde adaletin ve iyiliğin hâkim olması için evrensel kardeşlik bilinciyle nerede olursa olsun muhtaç ve mazlum tüm insanlara ihtiyaç duydukları insani yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmak.

  İnsanı yardıma muhtaç hâle getiren ve mazlum eden her türlü politika ve faaliyetleri önlemek üzere tüm insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmemesi için gerekli çalışmaları yapmak.

  Değişen dünyada değişmeyen değerlerin yaşatılmasını sağlamak.

  İyiliği her zaman her yerde yaşatmak.

   

  Vizyonumuz

   

  Savaş ve doğal afetlerin sebep olduğu olumsuzluklar giderilerek bireylere ve toplumlara kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için destek olmak.

  Tüm dünyada yardımlaşma alanında öncülük ederek ülkeler ve kurumlar arasında iş birliğini geliştirip ortak bilinç oluşturmak.

  Yardıma muhtaç duruma düşmüş toplumların kişi ve kuruluşlarını güçlendirmek.

  Kriz anında en az zarar için en hızlı ve etkin şekilde bölgeye ulaşmak.

  Kalıcı projelerle kalıcı çözümler üretmek.

  Yoksulluğun giderilmesine ve sosyal adaletin sağlanmasına katkı sağlamak.

   

  Çalışma İlkelerimiz

  Öncü olmak.

  Toplumlar arasında köprü olmak.

  Hakem olmak.

  Mazlumun sesi olmak.

  Sömürünün olmadığı adil bir dünyanın yeniden inşasına katkıda bulunmak.

  Emaneti en uygun şekilde kullanmak.

  Şeffaf olmak.

  Markayı ya da ismi değil hizmeti öne çıkarmak.

  Din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan yardım etmek.

   Bu STK'larımız bir çok devletr'in yapamayacak hizmetleri yapacak kuvet,kudret ve iradeye sahiptirler.

         Zaman gücünü birleştirme zamanıdır

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen